مشاهیر دزفول

پیش بینی وضع هوا

نام و تاريخچه شهرستان دزفول

چت اورداپ


برپايه نوشته ايرج افشار (شهرهاي ايران) دزفول شهري است که پيشينه آن به چندين هزار سال مي‌رسد. «دزپل» يا «دژپل» را در گويش بومي دزفيل و دسفيل گويند و عربي شده آن دزفول است. دزفول در دوره ساسانيان همزمان با ساختن پل در کنار آن بر روي رود دز براي پديد آوردن پيوند ميان پايتخت تازه (گندي شاپور) و شوشتر ‌بنيان نهاده شد. دژ به چم(معني) سنگر و سکوي ديدباني مي‌باشد و چنين بر مي آيد که نام دزفول يا دزفيل از نام دژ ساخته شده در کنار پل گرفته شده‌است . يکي از نام‌هاي ديگر دزفول اندامش بوده‌است که نام انديمشک از اين نام برگرفته شده‌است. شهر دزفول بر روي تپه‌اي به بلنداي 210 متر از رودخانه بنيان نهاده شده است و سرداب‌هاي ژرفي دارد. شهردزفول پيش از ساسانيان -که ساخت پل کهن دزفول به آن زمان برمي‌گردد- نيز داراي شهرآيين هايي(تمدن) بوده است. از ايلاميان و گوتيان گرفته تا مادها و هخامنشيان همه روزگاري در اين سرزمين زيسته اند. دزفول از يورش مغول جان‌ بدربرد و پس از اسلام گاهي آباد و گاهي ويران گرديد اما پيشرفت گسترده آن همزمان با ساخت سد دز (سد محمد رضا شاه پيشين) به دست ايتاليايي‌ها در 30 سال گذشته بدست آمد. اين شهرستان در زمان جنگ ايران و عراق آسيب‌هاي زيادي ديد اما پس از جنگ بازسازي شده‌است.

چت اورداپ


(((((((((((((((آداب و رسوم دزفولیها))))))))))))))))))

**ازدواج**

در گذشته در بین اقوام منطقه ازدواجها بیشتر به صورت درون گروهی بود . دزفولی ها بعد از کسب اجازۂ خواستگاری که به آن دلالی (dalâli) می گویند طی مراسمی میزان مهریه و شیر بها را مشخص کرده و اعلام توافق می کنند . دو روز پس از توافق در جلسه خواستگاری جشن شیرینی اشکنون (sirini esksnun ( برگزار شده و نامزدی دو زوج را به بستگان اعلام می کنند . در طی این دوران اقدام به خرید لوازم عقد می کنند و طی مراسمی عقد را به انجام می رسانند .

در گذشته اقلامی مانند سماور ،مسقنه،ظروف مسی،منقل،فرش دستبافت و..جهیزیه عروس را تشکیل می داد.

**حنا بندان**

در دزفول یک روز قبل از عروسی جهیزیه عروس را به خانه داماد برده ودر طی این روز مراسم حنا بندان را برگزار می کنند به این صورت که دست و پای عروس و داماد را حنا زده ودختران دم بخت باقی مانده حنای عروسی را به نیت خوش یمنی به دست و پای خود می زنند به این رسم در دزفول دست رزون dast razun)) می گویند .

**عروسی**

روز عروسی ٬ عروس و داماد را به حمام می روند . چند زن همیشه عروس را همراهی می کنند . زمانی که داماد از حمام بیرون می آید به پیشوازش می روند ٬ او را بر صندلی می نشانند و به پایکوبی می پردازند کسانی که دعوت شده اند پولی به عنوان هدیه به داماد می دهند که به آن شادباش می گویند . پس از مراسم در زمان بردن عروس و داماد به خانه خود جلوی پای آنها گوسفندی قربانی می کنند .صبح روز بعد از عروسی زنان به دیدن عروس می روند و هر کس هدیه ای تقدیم می کند این رسم را ری گشون (rigusun) می نامند .** نوروز**

چت اورداپ


قبل از فرا رسیدن نوروز همانند یک رسم دیرینه چهارشنبه آخر سال را جشن می گیرند . در گذشته در شب چهارشنبه سوری بوته های خار را در کنار خانه آتش زده ٬ از روی آن می پریدند و این شعر را می خواندند: زردی من از تو ٬ سرخی تو از من . مردم به پیشواز نوروز می روند وخود را برای روزهای بهاری آماده کرده و به دید و بازدید می روند . آنها معتقدند اولین شخصی که بعد از تحویل سال وارد خانه شود اگر خوش قدم باشد آن را به فال نیک می گیرند ودر این سال برایشان برکت به همراه دارد . اما اگر شخص فقیری در خانه را بزند آن را بد یمن می دانند .دزفولیها دو سیزده بدر دارند یکی روز سیزده فروردین و دیگری سیزده روز بعد از اول عید که مطابق 14فروردین می باشد و به آن سیزده بعد از عید می گویند و در این دو روز به تفریح در طبیعت می پردازند

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر دزفول عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در دزفول

اطلاعات دیگر از دزفول
اطلاعات عمومی استان خوزستان
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: asal khanom