آب و هوا دیلم

پیش بینی وضع هوا

آب و هوا

_______________ __________________ __________________

**موقعیت**

بندر دیلم با جمعیت ۱۹٬۸۲۹نفری (آمار ۱۳۸۵) در حدود ۲۰۰ کیلومتری بندر بوشهر و شمال غربی استان بوشهر نزدیک مرز مشترک استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. در ماه‌های آذر، دی و بهمن آب و هوای این بندر نسبتا سرد و بقیه سال هوائی گرم و مرطوب دارد. شهرستان دیلم دارای دو بخش مرکزی و امام حسن است. امام حسن دیلم از مراکز عمده فلات قاره و بحرکان محسوب می‌شود. همچنین تاسیسات مهم گازی در روستای سیاهمکان دیلم نقش مهمی در صنعت نفت و گاز دارد.از فرودگاه امام حسن در شهرستان دیلم به شهرهای تهران و شیراز پرواز وجود دارد.

********************************************
**مشخصات**

بندر دیلم در طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۹ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و ۳ دقیقه و ارتفاع ۱۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این بندر در ۲۳۲ کیلومتری شمال غربی بندر بوشهر و در ۷۲ کیلومتری جنوب بهبهان (در استان خوزستان) در ساحل خلیج فارس قرار دارد. آب و هوای دیلم گرم و مرطوب است. اهالی بندر دیلم آریایی نژادند و زبان فارسی را با گویش بندری آمیخته به لری صحبت می‌کنند. علاوه بر گویش محلی تقریباً سه در صد مردم این شهر که از شهرستان دلفان به این شهر مهاجرت کرده اند به زبان لکی که یکی از زبان های گروه کردی است، تکلم می کنند. مردم آن مسلمان و شیعه مذهبند.

پیشه اکثر مردم این شهر بازرگانی و صیادی است. اجناس خارجی در این شهر با قیمت مناسب و ارزانتر از دیگر شهرهای ایران به فروش می‌رسد به طوری که از استان‌های همجوار و حتی دیگر استان‌ها برای خرید به این شهر می‌آیند. به همین دلیل در ایام تعطیل (نوروز،...) از شهرهای شلوغ استان بوشهر است. از نقطه نظر تاریخی دیلم میراث‌دار تمدن ماه رویان می‌باشد.

____________________________________

گردآورنده:کیوان(police)

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر دیلم عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در دیلم

اطلاعات دیگر از دیلم
اطلاعات عمومی استان بوشهر
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: مهدی كیانی