آب و هوا دشتی

پیش بینی وضع هوا

آب و هوا

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


شهر دشتستان در استان بوشهر**موقعیت جغرافیا یی شهرخورموج**

خورموج یکی از شهرهای استان بوشهر و مرکز شهرستان دشتی است. طول جغرافیایی خورموج 51 درجه 29 دقیقه شمال و عرض جغرافیایی آن 28 درجه 39 دقیقه شرقی است و ارتفاع آن از سطح دریا 60 متر است.

جمعیت آن قریب به 50000 نفر است که بیش از 95 درصد آنان به زبان فارسی بومی صحبت می کنند. زبان فارسی بومی صحبت می کنند. وسعت آن 797 هکتار می باشد. آب و هوای آن گرم و خشک می باشد که حداقل و حداکثر دما در طول سال از 3- تا 54 درجه متغییر است. میزان بارندگی بین 200 تا 285 میلیمتر متفاوت است. زبان فارسی بومی صحبت می کنند. وسعت آن 797 هکتار می باشد. آب و هوای آن گرم و خشک می باشد که حداقل و حداکثر دما در طول سال از 3- تا 54 درجه متغییر است. میزان بارندگی بین 200 تا 285 میلیمتر متفاوت است.

شهرستان دشتی از شمال به شهرستانهای دشتستان و تنگستان، از غرب به شهرستانهای تنگستان و دریای همیشه نیلگون خلیج فارس، از جنوب به شهرستانهای دیر و جم و از شرق به شهرستان فراشبند فارس محدود می گردد.

*****************************************

**آب و هوا**

منطقه دشتی از نظر آب و هوایی می توان به سه ناحیه تقسیم کرد نخست ناحیه ساحلی آن است که در امتداد خلیج فارس قرار دارد دوم ناحیه مرکزی داخلی و سوم نواحی کوهستانی که در شرق دشتی قرار دارند به دلیل پستی و بلندی دره ها و کوهها و طبیعت خاک ، این نواحی سه گانه با یکدیگر اختلاف هوا دارند. به طوری که در نقاط نزدیک به خلیج فارس گرم و مرطوب ، در نقاط مرکزی گرم و خشک و در قسمتهای شرقی که کوهستانی است ، گرم و نسبتا معتدل است.

ناحیه ساحلی دشتی چندین کیلومتر از کل سواحل استان بوشهر که حدود 625 کیلومتر می باشد را شامل می شود.هوای منطقه دشتی نسبت به سایر مناطق استان بوشهر از اعتدال بیشتری برخوردار است و آن هم بیشتر به خاطر عوامل کلی آب و هوایی از قبیل نیروی گرما، پستی و بلندی خاک و دوری و نزدیکی به دریا می باشد به ویژه اختلاف ارتفاعی که با سایر مناطق مانند بندر بوشهر دارد سبب تعدیل بیشتر هوا در این منطقه گردیده است.

در ناحیه ساحلی خلیج فارس و از جمله دشتی در عمل فقط دو فصل مشخص یکی زمستان معتدل و تا حدودی خنک شامل آبان ، آذر، دی، بهمن، اسفند و دیگری تابستان گرم شامل بقیه ماههای سال وجود دارد فصول پائیز و بهار در این منطقه بیشتر زود گذر، کوتاه و غیر قابل توجه اند. در تیر و مرداد هوای دشتی به نهایت گرمی خود می رسد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
گردآورنده:کیوان(police)

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر دشتی عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در دشتی

اطلاعات دیگر از دشتی
اطلاعات عمومی استان بوشهر
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: بخشا