بازار پیرانشهر

شما میتوانید از این قسمت سایت اورداپ در جهت کسب و کار و یا نیازمندیهای شهری استفاده کنید.
اگر صاحب فروشگاه هستید میتوانید محصولات خود را به همشهریان خود معرفی کنید.
در این قسمت میتوانید آگهی های خرید و فروش و کرایه املاک و همچنین اتومبیل و کلیه لوازم دست دوم خود را نیز درج کنید.
آگهی های ثبت شده در این صفحه فقط برای همشهری های شما نمایش داده خواهد شد.

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر پیرانشهر عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در پیرانشهر

گمرک و بازارچه تمرچین پیرانشهر

- با توجه به موقعیت مرزی این شهر،این شهر دارای گمرک و بازار مرزی به نام تمرچین می باشد که محل داد ستد و مبادله کالا می باشد.

مسیر پیرانشهر،سردشت که در امتداد رودخانه زاب و شاخه های فرعی آن کشیده شده است.در طول این جاده پر پیچ و خم وقتی به منطقه پردان می رسید با طبیعت واقعاً زیبا روبرو می شوید که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.

تپه هاي تاريخي پيرانشهر

- رگه هاي مدنيت و شهر نشيني در ناحيه لاجان ريشه در هزاره هاي دوم و سوم و حتي پنجم قبل از ميلاد دارد و بررسي آثار سفالي و فلزي وپيكركها وسكه هاي مكشوفه از وجود تمدنها و فرهنگهاي درخشاني چون (اورارتو / زاموا / ماننا / آشور / كوتي / كاسي / هيتي / ماد / هخامنشي/ اشكاني / پارتي / ساساني ودوره هاي متنوع اسلامي ) حكايت دارد . شاهد اين مدعا تپه هاو محدوده هاي باستاني واقع در اين ناحيه ميباشد از جمله تپه جلديان ( هزاره ق . م ) تپه سه گردان1 ( هزاره ق.م )تپه پسوه ( هزاره 2 ق.م ) تپه شين آباد ( نيمه اول هزاره اول ق.م ) گورستان گورينگان ( عصر برنز و آهن ) تپه ملا سليمان ( كالكلتيك و عصر برنز1 و 2و آهن و هزاره اول ) داشان قلا ( هزاره 3 و 1 ق . م )و دهها تپه و محدوده ديگر كه تا كنون بيش از 250 محدوده تاريخي توسط كارشناسان ميراث فرهنگي شهرستان كشف و شناسايي ودر ليست آثار ملي ايران ثبت گرديده است . جلگه لاجان بدليل دارا بودن آبهاي سطحي و زيرزميني فراوان و رودخانه هاي دايمي زمينهاي حاصلخيز و بهره مندي از نعمت نزولات آسماني در بهار و پاييز و زمستان و همچنين موقعيت خاص استراتژيك و ارتباطي از گذشته هاي بسيار دور مورد توجه بوده و محلی مناسب جهت اطراق کاروانهای بزرگ تجاری شرق به غرب بوده است و همین امر در طول سالیان متمادی زمینه ایجاد کاروانسراهای متعدد را فراهم آورده بود به نحوی که از این محل تحت عنوان ( خانه –xane ) به معنای منزلگاه و اقامتگاه نام برده شده است . در این منطقه از قدیم الایام شهرهای بزرگی وجودداشته اند از جمله روستای کنونی پسوه که به کرات در منابع آشوری با نام پارسوا ( تمدنی در جنوب دریاچه ارومیه ) و در منابع اشکانی با نام پراسپه ( پایتخت ماد آتروپاتن ) و در منابع اسلامی با نام پسوه

آبشار خرپاپ

- كوهها و جنگلها و دره ها و رودهاي منطقه پيرانشهر دست در دست هم داده اند تا با به نقش كشيدن تابلوهايي زيبا و بي بديل از طبيعت ، تحسين هر بيننده اي را از اين نقاش توانا برانگيزند . يكي از اين مناظرزيبا و بي نظير آبشار خروشان و پر آب خرپاپ است كه در ميان جنگلهاي سر سبز پردانان جاري مي باشد .

كوه مرتفع قنديل

- علاقه به ورزشهاي كوهنوردي و صخره نوردي و اكوتوريسم هر ساله در فصول بهار و تابستان تعداد زيادي از علاقمندان به اين ورزشها و تفريحات را به كوههاي مرتفع و دره هاي سرسبز پيرانشهر مي كشاند . مناطقي مانند : دوله ني ، بادين آوي ، حاجي برايم ، آوخوارده ، دالاوان ، قلات شاي ، كاني زرد ، زيوكه و . . . همه ساله مورد هجوم علاقمندان به طبيعت و كوهنوردان قرار ميگيرد .

منطقه عملياتي حاج عمران

- شهرستان پيرانشهر در طول هشت سال دفاع مقدس ، در خط مقدم جبهه حق عليه باطل شاهد رشادتها و جان فشانيهاي جوانان سلحشور اين مرز و بوم بوده و ياد و خاطره آنها را براي هميشه گرامي خواهد داشت .در رابطه با اين مورد هر ساله كاروانهاي زيادي از بسيجيان و عاشفان انقلاب در قالب كاروان راهيان نور از مناطق عملياتي اين شهرستان ديدن كرده و ياد وخاطره شهدا را زنده مي كنند .
چیزی یافت نشد
اطلاعات دیگر از پیرانشهر
اطلاعات عمومی استان آذربایجان غربی
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: ساسان کورد