جاذبه های گردشگی کوهبنان

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی

اماکن زیارتی:

امامزاده سيّد سلیمان کوهبنان
آرامگاه اين امامزاده در غرب كوهبنان قرار دارد كه شجرة طيبة اين امامزاده به امام جعفر صادق (ع) مي‌رسد. شهيدان هشت سال دفاع مقدس در جوار اين امامزاده آرميده­اند و مردم اموات خود را در اطراف اين امامزاده به خاك مي‌سپارند. حدود چهار صد و اندي سال قبل گنجعلي‌خان اين محل را بازسازي کرده و اكنون نيز به همت اداره اوقاف استان كرمان تعمير شده است.

امام زاده بي­بي عصمت كوهبنان
بر فراز تپه‌اي بلند در شمال غربي كوهبنان آرامگاهي جلوه مي‌كند كه محل برگزاري مراسم مذهبي و زيارت اهالي منطقه و ديگر مناطق است. این مکان در گذشته از چندان شكوه و جلالي برخوردار نبود ولي امروزه با عنايت مسؤولين و مردم مذهبي كوهبنان به عنوان مكاني سياحتي و زيارتي شناخته مي‌شود كه هر سال خصوصاً در فصل تابستان پذيراي تعداد كثيري از مهمانان دور و نزديك است.

امامزاده بي‌بي‌خاتون دهستان جور
در فاصله‌ اندكي از كوهبنان (‌3 كيلومتري، جنوب كوهبنان در دهستان جور)‌ مزار يكي از امامزاده‌ها كه با ده واسطه به امام جعفر الصادق (ع) می­رسد، وجود دارد. در مقبره این امامزاده، تعميراتي صورت گرفته است و پيكر مطهر شهداي جور را این مکان به خاک سپرده شده است.

امامزاده سيّد زيد دهستان ده‌علي
اين امامزاده در دهستان ده‌علي (خرمدشت) كه در 28 كيلومتري شمال كوهبنان واقع است قرار دارد. امام زاده زيدبن علي با شش واسطه به امام علي‌(ع) می­رسد كه عاقبت به دست جاسوسان خوارج در روستاي ده­علي به شهادت رسيد. بدنش در اين روستا مدفون و سر مبارک او را در بم نزد حاكم آن­جا به طمع اخذ جايزه بردند و سرانجام در باغي دفن شد كه امروزه زيارتگاه دوستداران اهل بيت (ع) در بم است.
اماکن گردشگری و تفریحی:
خانقاه شيخ ابوسعيد ابوالخير:
خانقاه قديمي منطقة كوهبنان كه تحقيقات دال برآن است كه قبل از زمان شاه نعمت‌ا… ولي اين خانقاه ساخته شده و مركز عرفان و تصوف و چله نشيني بوده است وهنوز آثاري از آن بر جاي مانده است. اميد است كه سازمان ميراث فرهنگي به اين مكان تاريخي بذل عنايتي فرمايد.

تخت امير:
در مجاورت خانقاه شيخ ابوسعيد تختي صاف و از سنگ و گچ ساخته شده است كه شايد روزگاري محل برگزاري جلسات عرفا و چله نشيني آنها بوده است كه در قسمت بالاي آن اتاقك كوچكي وجود داشته كه پير ومرادشان شاه‌ نعمت‌‌ا... از آن بيرون مي‌آمده و در جلسات شركت مي‌كرده است.

آرامگاه محمد شهيد كوهبنان (خاك آخوند)‌:
اين آرامگاه متعلق به هدايت عليشاه عارف قرن سيزدهم هجري است كه در شهر كرمان خدمت فضلا به تكميل معلومات پرداخت و از دست مولانا عبدالصمد همداني جام معرفت نوشيد،‌ و به دست حسينعلي شاه، ‌خرقة ارشاد پوشيده و در راه مشهد به وسيلة تعدادي بلوچ كشته شد كه جنازة او را به كوهبنان آورده و مشرق كوهبنان نزديك صحراي جزيره دفن كردند كه امروز، مقبرة ايشان از دور و نزديك جلوة زيبايي به شهر داده است اين آرامگاه بدستور ميرزا كاظم بروجردي (وزير كرمان) خلف الصديق ميرزا محمد بروجردي و داماد محمد شهيد كوهبناني‌ساخته شده است. اين آرامگاه‌ يك ‌باردر رژيم پهلوي ‌دوم توسط اداره‌ كل ‌فرهنگ استان تعميرشده است.
"روز يكشنبـه نيمه شعبــان گشت جانش زقيد تن مطلق" كه به حساب حروف ابجد سال 1328 قمري مي باشد.
قلعة دختر:
برفراز قلة كوه خانقاه (‌بالاي تخت امير) قلعه‌اي است مخروبه معروف به قلعة دختر كه بر قلة كوه خودنمايي مي‌كند . شايد وجه تسميه آن اين باشد كه قلعة دخترها را به معني قلعة بِكر و محكم و فتح نشدني نيز مي‌دانند همچنانكه فتح قلعه كوهبنان نيز در زمان حمله سلطانشاه غز با سپاه پنج هزار نفري ممكن نگرديد برخي هم قلعة دختر را به معبد و چشمه آناهيتا منسوب مي‌كنند كه هنوز آثاري از يكي دو برج آن مشهود است.
خواجه خضر:
در حد فاصل خانقاه شيخ ابوسعيد و تخت امير اتاقك سنگي كوچكي (غار كوچكي) وجود دارد كه اهالي كوهبنان در اين محل جهت راز و نياز و گرفتن حوائج شمع روشن مي‌كنند و قدما گويند كه اين محل، مكان ملاقات برهان الدين و خضرنبي بوده است و شايد هم محل برگزاري جلسات خصوصي عرفا.
[pic:119564]
سنگ نوشته:
سنگ نوشته در دامنه غربي كوه خانقاه ‌قرار گرفته و منسوب است به كمال الدين عبدالرزّاق (787هـ).
اشعار سنگ نوشته عبارت است از:
چو كـوه آتشـي را بـرافراختـن
بـود بيـخ و بـن ‌را بـرانداختن
چه خاك از تواضع‌ غبار ره ‌است
جهــان ‌بيـن‌ تـــوان ساختن...
چو در زير خاك است مأواي ‌ما
چه حاصل به كاشانه پرداختن
اگر آتش عشـق پيــدا شــود
توان سنگ ‌چون‌ موم بگداختن
صلاح تو گر در كمال مـن است.
صلاح كمال است جان باختن.

ساير آثار باستاني:
از ديگر آثار باستاني كوهبنان مي‌توان به مسجد قديمي پايين شهركه متأسفانه امروزه به علت گسترش شهر اثري از آن نيست، برجهاي قديمي و مدرسه كمال‌الدين ياد كرد.

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر کوهبنان عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در کوهبنان

اطلاعات دیگر از کوهبنان
اطلاعات عمومی استان کرمان
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: alone73