جاذبه های گردشگی کهنوج

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی

نواحی کوهستانی اطراف شهر :

وجود کوه های نسبتاً مرتفع دارارتفاع متوسط۲۰۰۰ متر درجنوب غربی درشمال وشمال غربی درشمال شرقی که همانند دیواری اطراف آن رافراگرفته‌است ار تفاعات این منطقه دنبالهٔ رشته کوه های زاگرس و کوه های پراکنده مرکزی است که از شمال به جنوب از ارتفاعات شهرستان می‌توان،کوه های جبال بارز در شمال شرقی را نام برد.همچنین می‌توان کوههای کلمرز و گرم و کوه شهری و کوه شاه نیز نام برد. که ارتفاع متوسط آن ها به ۲۰۰۰متر می‌رسد به دلیل نفوذ توده‌های گرافیتی در بخشی از این ارتفاعات معادن کرومیت ایجاد شده‌است.

رودخانه‌ها:

هلیل رود

چت اورداپ


اکثر رودخانه‌هایی که در کهنوج جریان دارند فصلی هستند و تنها رود دایمی این شهرستان هلیل رود است که پس از مشروب نمودن قراء جیرفت وارد شهرستان کهنوج می‌شود و از جلگه رود بار گذشته وبه جازموریان که واقع در انتهای خاوری شهرستان کهنوج است منتهی می‌شود و یکی از رودهای دائمی است از ارتفاعات پا سفید سر گریچ و کوه شاه در شهرستان کهنوج و اسفندقه در جیرفت سرچشمه می‌گیرد.

آثار تاریخی:
علاوه بر احداث چند رشته قنات قلعه‌ای نیز بنا نهاد که اکنون ویرانه‌های آن به قلعه ضرغام معروف است.از آثار تاریخی این شهر قلعه تاریخی می‌باشد که مرکز حکومت ضرغام از طایفه خوانین می‌باشد، بر جای مانده‌است. شده‌است.

تپه های تاریخی کهنوج:
تپه خــرک
تپه اژک
تپه مختارآباد
تپه و محوطه حسین‌آباد مرادخان
تپه و محوطه عباس‌آباد
تپه کلنگ میش پدام

اماكن و آثار تاريخي:
1- تم ميش پرادم كه در رودبار قرار دارد و متعلق به دوران اشكاني مي باشد.
2- قلعه كهنوج واقع درمرکز شهر كهنوج : که مرکز حکومت ضرغام از طایفه خوانین می باشد و بعد از پیروزی انقلاب اسامی این قلعه تخریب شده و بعد از گذشت چند سال از انقلاب اسلامی مکان قلعه توسط شهرداری به منبع آب آشامیدنی!! تبدیل شد و در حال حاضر قسمت کمی از این قلعه بازسازی شده است و هیچ استفاده ای از آن نمی شود .
3- قلعه ميش پدام در رودبار واقع است.
4- سنگ نبشته هاي زهمكان كه در بخش فارياب واقع است.

نواحی کوهستانی کهنوج:
کوههای نسبتا مرتفع که درجنوب غربی وشمال غربی و شمال شرقی که همانند دیواری اطراف آنرا فراگرفته است و ارتفاع متوسط2000 متررا دارا هستند .
ارتفاعات این منطقه دنباله ی رشته کوههای زاگرس و کوههای پراکنده مرکزی است که از شمال به جنوب از ارتفاعات شهرستان می توان :کوههای بشاگرد در جنوب غربی کوههای جبال بارز در شمال شرقی را نام برد . همچنین می توان کوههای کلمرز و گرم و کوه شهری و کوه شاه نیز نام برد . که ارتفاع متوسط انها به 2000متر میرسد. به دلیل نفوذ توده های گرافیتی در بخشی از این ارتفاعات معادن کرومیت ایجاد شده است . مناطق کوهستانی کلمرز و بشاگرد نیز در این شهرستان قرار دارد .
معدن تیتانیوم :
این معدن که هنوز در دست مطالعه است در 25 کیلومتری جنوب کهنوج در بند کوه واقع است که یکی از معادن بزرگ جهان میباشد وسعت این معدن حدود 3 کیلومتر مربع وعمق کانسارهای آن از 2 الی 10متر می باشد.کانسنگ این معدن 42 میلیون تن میباشد والیمنیت آن 2/2 میلیون تن برآورد شده است.
کانی اصلی این معدن ایلمنیت منیتیت و وایاد یوم است.
عکسی از طبیعت زیبای کهنوج:

چت اورداپ


جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر کهنوج عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در کهنوج

اطلاعات دیگر از کهنوج
اطلاعات عمومی استان کرمان
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: alone73