جاذبه های گردشگی کلیبر

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی

دره پيغام:

دره وسيعي است كه از شمال تا جنوب كليبر گسترده شده و معبر رودخانه پيغام است. قلعه تاريخي پيغام در كناره اين دره قرار دارد. دره پيغام در تابستان مورد توجه و استفاده فراوان است. دسترسي مناسب، سبزينگي كشتزارها وگستردگي مراتع و وجود درختان ميوه از ويژگي هاي برجسته اين دره زيبا و باصفا است.

قعله پیغام:

قلعه پیغام(پیکان) در کنار راه شوسه اهر به کلیبر واقع شده و فاصله آن از کلیبر 13 و از قلعه بابک 18 کیلومتر است. این قعله بر روی تپه بنا شده است.

کوه پیغام:
دارای پرتگاههایی خطرناک است که در اثر فرسایش و ساییدگی طبیعی به شکل ایوانهای بزرگ و کوچک با دیوارههای صخره ای درآمده و با استفاده از این موقعیت طبیعی، بر روی سکوهای آن، در سه ردیف، استحکامات مختلفی ساخته شده است.

این قعله در معبر رودخانه دره رود قرار دارد. معماری قلعه و سنگ لاشه به کار رفته در آن و نیز سفالهای به دست آمده از محل نشان می دهد که این قلعه از استحکامات دوره پیش از اسلام به ویژه اشکانیان بوده است. این قلعه که تا قلعه بذ(بابک) 18 کیلومتر فاصله دارد، احتمالاً در قرن های اولیه اسلام به عنوان یکی از پایگاههای بابک خردمدین مورد استفاده قرار می گرفته است.

بعلت اینکه این قلعه در دیدرس بیشتر قلعه ها و استحکامات بابک بوده است و چون دستوران نظامی را از این قلعه به وسیله آتش به سایرین خبر می دادند، به قلعه پیغام معروف شده است.

قلعه بابک (جمهور):

قلعه جمهور معروف به دژ بابک در 50 کيلومتری شمال شهرستان اهر و در ارتفاعات غربی شعبه ای از رود بزرگ قره سو قرار دارد ؛ منطقه ای که به نام کليبر معروف است. دژ بابک خرمدين ، دژی است بر فراز قله کوهستانی در حدود 2300 تا 2700 متر بلندتر از سطح دريا. اطراف اين قلعه را از هر طرف دره های عميقی با 400 تا 600 متر عمق فرا گرفته است و تنها از يک سو راهی باريک و صعب العبور جهت دسترسی به اين قلعه وجود دارد . قلعه بابک که به نام های قلعه بابک ،دژ بابک ، بذ و قلعه جمهور هم معروف است دژ و مقر سردار تاريخی ايران ، بابک خرم دين بوده است که در هنگام قيام برعليه دستگاه خلافت عباسی در قرن سوم هجری ساخته شده است.


شهر کلیبر در استان آذربايجان شرقيشهر کلیبر در استان آذربايجان شرقي


کمتال:

کوهستان کمتال از مهمترین و جالب ترین کوههای ارسباران است. این کوه 3100 متر ارتفاع دارد و از نوع کوههای سنگی است. تندی دامنه ها و صعب العبور بودن آن، کوهستان را از هر نوع هجوم مصون نگاه داشته و از مظاهر تمدن جدید نیز محروم کرده است.

تپه اژدها داشی:

در دشت لشگرگاه هوراند از توابع شهرستان کلیبر تپه بسیار کوچکی به شعاع تقریبی 5 و ارتفاع 5/1 متر وجود دارد که در اصطلاح محلی به اژدها داشی (سنگ اژدها) معروف است.

از این تپه آثاری مختلف از قبیل قطعات سفال و سنگ چخماق مربوط به قرون اولیه هزاره اول قبل از میلاد به دست آمده است. یک قطعه گل بیست و چهار پر گچی قالبی، به ضخامت 5/8 و شعاع 134 سانتی متر، که 8 پر آن باقی است پیدا شده است که در موزه آذربایجان نگهداری می شود.پل خداآفرین:

يکي از آثار قديمي و مهم شهرستان کليبر پل هاي قديمي و تاريخي خداآفرين مي باشد . در نزديکي روستاي خمارلو دو پل قديمي به چشم مي خورد که يکي خراب شده ولي ديگري تعمير شده است و هنوز هم براي پياده قابل استفاده است . طول پل سالم 160متر است که 120 متر متعلق به ايران و 40 متر متعلق به جمهوري آذربايجان است . محل پل ها تنگ ترين معابر رود ارس مي باشد که بستر سنگي دارد ولي ساير جاهاي محل عبور رود آهکي و نرم است که در آن زمان براي ساختن پل توانايي و امکانات نداشتندبرج سفيد (آق بوش):

در کنار منبع آب در شهر کليبر قرار دارد که متعلق به دوران زرتشت بوده است .برج روستاي آس:

يک برج سنگي شش ظلعي و دو طبقه دارد .امامزاده کليبر:

در داخل شهر کليبر در سال 1290 هجري شمسي احداث گرديده است .حمام کليبر:

روبروي مسجد جامع کليبر و زير زمين احداث شده است و تنها نور گير ها که حالت گنبدي شکل دارند در روي زمين ديده مي شود که شبيه حمام اصفهان بوده و تا سال 1352 استفاده مي شده است .دژ خانلار خان:

يک دژ مستحکم در بالاي شهر کليبر بوده که مرکز حکومتي کليبر در گذشته بوده است. که قسمت عظيم آن تخريب شده است .مقبره شيخ الظنون زاويه:

درروستاي زاويه که يکي از عرفا بوده است قرار داردزيارتگاه علم لي بابا:

این زیارتگاه در دامنه گوه ديورو قرار دارد.بقعه شاه قاسم:

این بقعه در نزديکي روستاي عبدالرزاق قرار دارد .بقعه شيخ عبداله انصاري:

بقعه شیخ عبداله انصاری در داخل شهر بالاتر از مسجد امام زاده قرار دارد .تپه نادري:

در ساحل رود ارس بين روستاي اصلاندوز و جعفر قلي اوشاقي که محل تاج گذاري نادر شاه مي باشد قرار دارد.قلعه فرخي:

این قلعه در داخل شهر بالاي کوه فرخي واقع شده است.قلعه آغويه:

در کنار روستاي آغويه بر بالاي کوه قراردارد.قلعه آوارسين – قلعه کندي:

این قلعه در روستاي قلعه کندي قراردارد.روستاي تاريخي اوشتبين:

روستای زیبای اشتبین از توابع شهرستان کلیبر در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان واقع شده و از رود ارس 14 کیلومتر فاصله دارد. این روستای کوهستانی و مرتفع آب و هوایی مطلوب و معتدلی دارد. قدمت این روستا به بیش از 600 سال میرسد و آثار تاریخی معتددی در آن به جای مانده است، چند کتیبه به خط ثلث مربوط دوره صفوی و نیز کتیبه مرمرین مربوط به آرامگاه شخصی به نام خواجه ملک کدخدا به تاریخ 843 هجری قمری و کتیبه های تاریخدار دیگر، از آثار تاریخی این روستاست.کاروانسراي شاه عباسي:

این کاروانسرا در 5 کيلومتري جاده کليبر – جانانلو واقع شده.
چشمه آب گرم موتاللیق- کلیبر:
این چشمه از مشهورترین آب معدنی های منطقه ارسباران است که در روستای آبیش احمد از توابع شهرستان کلیبر واقع شده است. آب این چشمه از گروه آب های بیکربنات سدیک است و به دلیل خاصیت درمانی ، در بین مردم معروفیت خاصی دارد. آب این چشمه با لوله کشی به حمام انتقال می یابد و مورد استفاده استحمام قرار می گیرد.


شهر کلیبر در استان آذربايجان شرقي

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر کلیبر عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در کلیبر

اطلاعات دیگر از کلیبر
اطلاعات عمومی استان آذربایجان شرقی
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: ترکان