جاذبه های گردشگی کرمانشاه

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی

در شهر کرمانشاه میتوان به بزرگ ترین جاذبه گردشگری استان یعنی کتیبه بیستون اشاره نمود

این کتیه به 3 زبان نوشته شده است و سالانه هزاران نفر را به استان کرمانشاه میکشاند تا از این میراث ملی دیدن کنند
بيستون در 30 كيلومتري شرق شهر كرمانشاه بر سر راه همدان كرمانشاه در 47 درجه و 27 دقيقه طول جغرافيايي و 34 درجه و24 دقيقه عرض جغرافيايي نسبت به نصف النهار گرينويچ قرار دارد. اين دشت داراي 1320 متر ارتفاع از سطح دريا مي باشد طوريكه وضعيت استثنايي كوه موجب شده تا بسياري آن را دروازه زاگرس نامند محوطه بيستون در محدوده اي به طول 5 كيلومترو عرض 3 كيلومتر قرار دارد. ايرانيان باستان بيستون را به خاطر جايگاه خاصش بغستان ( جايگاه خديان ) مي ناميدند در متون تاريخي بيستون در دوره هاي مختلف به نامهاي بغستان – بگستان – بهستون – بهستان – بيستون آمده است. وامروزه درجهان به بيستون مشهور است بيستون به علت شرايط خاص جغرافيايي از آغاز زندگي بشر تا دوران معاصر مورد توجه انسانها قرار گرفته و از هر دوره آثاري در آن ديده مي شود. 29 اثر آن در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است . بيستون در دورانهاي خيلي قديم مورد توجه و مقدس بوده است . موقعيت طبيعي بيستون كه در كنار شاهراه و محل عبور و تلاقي همه راه هاي مغرب ايران قرار گرفته است و چون در دامنه اين كوه سرابهاي فراوان وجود دارد . در اعصار مختلف محل توقف كاروانها و مسافرين بوده است .
و در مناسبت ها این مکان محل اصلیپخش تمام برنامه های استان از جمله نوازندگی است

و در اخر میتوان به مجسه هرکول اشاره کرد
مجسمه هركول، در كناره شاهراه شرقي-غربي جاده ابريشم يا جاده بزرگ خراسان در محوطه تاريخي بيستون نزديك كرمانشاه از سنگ تراشيده شده‌است.

در دوران اشكانيان، ورثرغنه يكي از محبوب‌ترين خدايان بود كه اغلب به صورت پيكره‌هاي گلي و سنگي نشان داده مي‌شد. نمونه‌اي از اين دست پيكره هركول / ورثرغنه‌است كه به صورت شخصي تنومند تماماً عريان و با مو و ريش مجعد در حال استراحت بروي پوست شير نشان داده شده‌است.

اين تنديس كه بر سكويي به طول ۲/۲۰ متر به پهلوي چپ به طور نيم خيز به آرنج تكيه نموده و در دست چپ پياله‌اي دارد كه تا نزديك صورت نگه داشته‌است و نيز دست راستش برروي پاي راست قرار گرفته و پاي چپ را تكيه گاه پاي ديگر نموده‌است. طول مجسمه ۱/۴۷ متر كه به طور برجسته از سنگ كوه تراشيده شده و از طرف پشت به كوه متصل است. در عقب مجسمه نقوش و كتيبه‌اي به زبان يوناني قديم بر روي سنگ نقش شده‌است نقوش آن شامل درخت زيتوني است كه از شاخه آن كماندان و تيرداني آويزان شده‌است. در كنار اين درخت گرز مخروطي شكل گره داري حجاري شده كه برجستگي آن نسبت به ساير نقوش بيشتراست. كتيبه به خط يوناني قديم در هفت سطر بر روي لوحي به ابعاد ۳۳ × ۴۳ سانتيمتر كه نماي آن به شكل معابد يوناني ساخته شده نوشته‌اند

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر کرمانشاه عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در کرمانشاه

اطلاعات دیگر از کرمانشاه
اطلاعات عمومی استان کرمانشاه
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: پسر زرنگ