جاذبه های گردشگی پیرانشهر

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی

شهرستان پيرانشهر، واقع دراستان آذربايجانغربي و در فاصله 129 كليومتري جنوب شهرستان اروميه مانند ساير شهرهاي كشورعزيزمان سرزنده تر از سالهاي قبل چهره خود را براي استقبال از جشن باستاني نوروز و مسافران نوروزي آذين بندي كرده است . اين شهرستان با دارا بودن جاذبه هاي فراوان گردشگري يكي از قطبهاي گردشگري استان محسوب شده و همه ساله با آغاز فصل بهار شاهد مسافرت جمع كثيري از هموطنان ايراني به اين شهرستان مي باشيم .برنامه های دردست مطالعه واجرای این شهرستان مانند سدهای متعدد،تبدیل شدن به مسیر ترانزیت زایران عتبات عالیات عراق وسوریه درکنار ایجاد زیر ساختهای گردشگری درمنطقه درآینده ای نزدیک پیرانشهر راسرآمد شهرهای مسفرپذیر استان خواهد کرد . اين خطه از سرزمين پهناور ايران با داشتن مردماني خون گرم و ميهمان نواز و مناطق خوش آب و هوا و بازارچه مرزي مانند نگيني بر انگشتر استان مي درخشد . از اهم جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان مي توان به موارد زير اشاره كرد :
. جنگلهاي سرسبز و خوش آب و هواي پردانان

اين جنگلها در 22 كيلومتري جنوب پيرانشهر و بر سر راه جاده پيرانشهر به سردشت واقع گرديده است كه جاري بودن رودخانه دايمي و خروشان پردانان كه يكي از سرچشمه هاي اصلي رود زاب كوچك است بر زيبايي آن دوچندان افزوده است.اين جنگلها كه تا برفهاي دايمي كوههاي مرزي ايران و عراق امتداد دارند توجه هر طبيعت گردي را به سوي خود جلب ميكند
. سرزمين سنگهاي افسانه اي روستاي خورنج

شهرستان پیرانشهر دارای روستاهای متعددی است که هریک درصورت توجه بیشتر می تواند به عنوان یک از روستاهای هدف گردشگری قلمداد شود که از آن جمله می توان به روستای دایه شیخی باقبرستانی وسیع ،توده درخت نارون کم نظیر،توده فشرده ووسیع رز زرد اشاره کرد .البته شاخصترین روستای منطقه روستای خورنج می باشد این روستا در 20 كيلومتري شمالشرقي پيرانشهر و بر سر راه پيرانشهر به مهاباد واقع گرديده است . در مجاور اين روستا ، منطقه اي پوشيده از سنگهاي عظيم الجثه قرار دارد كه به طور شگفت انگيزي بر روي هم انباشته شده اند . تو گويي دست معماري توانا اين سنگها را اين چنين با ظرافت تراش داده تا باغ وحشي سنگي درست كند
. بازارچه کالاهای خارجی پيرانشهر

يكي از مهمترين جاذبه هاي پيرانشهر این بازارچه است كه در امتداد خيابان امام واقع است و بيشتر مسافران هم به نيت بازديد و خريد از آن به اين شهر مسافرت مي كنند . خريد از بازارچه اين شهر به دليل مرزي بودن و پايين بودن قيمتها و تنوع ماركها بسيار مورد علاقه خانواده ها و گردشگران مي باشد .همچنین بازارچه مرزی تمرچین به عنوان یکی از پررونق ترین بازارچه های کشور سهم بالای درترانزیت کالا ومسافر دارد .
. منطقه عملياتي حاج عمران

شهرستان پيرانشهر در طول هشت سال دفاع مقدس ، در خط مقدم جبهه حق عليه باطل شاهد رشادتها و جان فشانيهاي جوانان سلحشور اين مرز و بوم بوده و ياد و خاطره آنها را براي هميشه گرامي خواهد داشت .در رابطه با اين مورد هر ساله كاروانهاي زيادي از بسيجيان و عاشفان انقلاب در قالب كاروان راهيان نور از مناطق عملياتي اين شهرستان ديدن كرده و ياد وخاطره شهدا را زنده مي كنند .
. كوه مرتفع قنديل

علاقه به ورزشهاي كوهنوردي و صخره نوردي و اكوتوريسم هر ساله در فصول بهار و تابستان تعداد زيادي از علاقمندان به اين ورزشها و تفريحات را به كوههاي مرتفع و دره هاي سرسبز پيرانشهر مي كشاند . مناطقي مانند : دوله ني ، بادين آوي ، حاجي برايم ، آوخوارده ، دالاوان ، قلات شاي ، كاني زرد ، زيوكه و . . . همه ساله مورد هجوم علاقمندان به طبيعت و كوهنوردان قرار ميگيرد .
بشار خرپاپ

كوهها و جنگلها و دره ها و رودهاي منطقه پيرانشهر دست در دست هم داده اند تا با به نقش كشيدن تابلوهايي زيبا و بي بديل از طبيعت ، تحسين هر بيننده اي را از اين نقاش توانا برانگيزند . يكي از اين مناظرزيبا و بي نظير آبشار خروشان و پر آب خرپاپ است كه در ميان جنگلهاي سر سبز پردانان جاري مي باشد .

چت اورداپجهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر پیرانشهر عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در پیرانشهر

اطلاعات دیگر از پیرانشهر
اطلاعات عمومی استان آذربایجان غربی
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: ساسان کورد