جاذبه های گردشگی نیر

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی


رباط سنگی شاه عباس

چت اورداپ


این بنا در ده کیلومتری جاده قدیم نیر- سراب قرار دارد. این کاروانسرا در برفگیرترین گردنه های کشور یعنی گردنه ی صائین قرار دارد. این کاروانسرا در دوره صفوی به فرمان شاه عباس بنا شده . ساختار عمده این بنا را سنگ و ملات اتصال دهنده سنگهای ساروج است.
قلعه بويني يوغون:
دژ بويني يوغون بر روي صخره‌‌هاي استوار كوهي به همين نام قرار دارد. اين كوه از عظمت و صلابت خاصي برخوردار است و صخره‌هاي جنوبي و غربي آن از حصانت خاصي برخوردار است و كاملاً نفوذ ناپذير مينمايد. قلعه در كنار دهكده كورعباسلو واقع شده،‌ اين دهكده 11 كيلومتر با شهر نير فاصله دارد و در سمت جنوب شرقي آن واقع شده است، دهكده ديگري موسوم به « دوشانلو» به فاصله كمي از اين دژ در مشرق آن قرار گرفته است. عمده مصالح بكار رفته در اين دژ در درجه اول سنگ و ساروج است، ملات ساروج عامل چسباننده سنگها بخوبي در طول تاريخ قابليت خود را براي چنين تاسيساتي نشان داده است.
سنگ نبشته‌هاي اورارتويي :
اين سنگ نبشه‌ها كه به خط ميخي مي‌باشند در روستاهاي اطراف شهر نير واقع شده‌اند تعدادي از اين سنگ نبشته‌ها هم اكنون در روستاي دابانلو روبروي مسجد اين روستا به طور رديف چيده شده و به صورت قوچهايي تراشيده شده از سنگ مي‌باشند. همچنين در روستاي ويرسق و روبروي قبرستان قديمي مشرف به تپه‌هاي قريه قره تپه حيواني به صورت قوچي بزرگ و تراشيده شده از سنگ سياه وجود دارد كه به علت بي‌توجهي قسمتهاي از آن كنده شده است.

چت اورداپ

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر نیر عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در نیر

اطلاعات دیگر از نیر
اطلاعات عمومی استان اردبیل
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: میلاد.ام