جاذبه های گردشگی مه ولات

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی

شهرستان مه ولات دارای چاذبه های گردشگری بسیاری از جمله:
آب انبار همت آباد: این بنا در روستایی به همین نام از توابع بخش مرکزی مه ولات و به فاصله ۱۴ کیلومتری شمال غرب شهر فیض آباد قرار گرفته است.
پل علی اباد: پل تاریخی علی آباد در روستایی به همین نام از توابع دهستان ازغند و در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال سه راهی شادمهر قرار گرفته‌است.
رباط میاندهی: در میان روستای میاندهی واقع در ۲۳ کیلومتری جنوب شهر فیض آباد رباطی قرار دارد که بنابر شواهد در دوره صفویه بنیان گردیده‌است.
رباط زرمهر: این رباط در روستایی به همین نام از توابع بخش فیض آباد قرار دارد و براساس ویژگی‌های معماری متعلق به دوره قاجار است.
دشت دانیال: این دشت وسیع دارای آبادی و قناتی است که پشت کوه اسفره قرار دارد و به علت دارا بودن آب کافی، کشاورزان به کشت و زرع در این منطقه مشغولند.
عمارت فتح آباد: عمارت فتح آباد در روستای فتح آباد و در فاصله حدود ۲۲ کیلومتری جنوب غربی شهر فیض آباد واقع شده‌است.
بقایای قلعه چهل دختر: بقایای این اثر تاریخی بر فراز ارتفاعات مشرف بر روستای احمد آباد شهرستان مه ولات و از نظر موقعیت در ۱۲ کیلومتری شمال غربی روستا قرار دارد.
کوه و آبادی ییلاقی اسفره (سبیره): اسفره و یا با نام محلی آن سبیره، نام آبادی و کوهی در غرب روستای دوغ آباد مرکز دهستان مه ولات شمالی است.
آرامگاه منسوب به شیخ ابوسعید ابی الخیر: بنای این مقبره در ۵۵ کیلومتری جنوب شرقی تربت حیدریه و ۷ کیلومتری فیض آباد در روستایی به نام (مهنه) قرار دارد که به اعتقاد برخی مدفن شیخ ابو سعید ابی الخیر (پیر مهنه) است.
رباط زرنوخ: بنای تاریخی موسوم به رباط زرنوخ در ۳۰ کیلومتری جاده تربت حیدریه به فیض آباد و در بخش مه ولات شمالی قرار دارد.


شهر مه ولات در استان خراسان رضوي


رباط خیرآباد: رباط خیرآباد از توابع دهستان مه ولات جنوبی بوده و در فاصله 21 کیلومتری شهر فیض آباد قرار دارد.


شهر مه ولات در استان خراسان رضوي


خانه اعتمادی: از جمله خانه‌های اعیانی و زیبای شهرستان مه ولات "خانه اعتمادی" در روستای عبدل آباد واقع در 6 کیلومتری مه ولات از ویژگی‌های خاصی به لحاظ ساختار برخوردار می باشد.


شهر مه ولات در استان خراسان رضوي


آرامگاه شیخ ابوسعید ابی الخیر: آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر مقبره‌ای است که در روستای مهنه از توابع شهرستان مه ولات در حوالی شهرستان تربت حیدریه واقع در استان خراسان رضوی را به ابوسعید ابوالخیر نسبت داده‌اند. بنای این مقبره در 55 کیلومتری جنوب شرقی تربت حیدریه و 7 کیلومتری فیض آباد در روستایی به نام مهنه قرار دارد که به اعتقاد برخی مدفن شیخ ابوسعید ابی الخیر پیرمهنه است.


شهر مه ولات در استان خراسان رضوي


مسجد جامع ازغند: این مسجد در روستای ازغند از توابع دهستان ازغند بخش شادمهر و در فاصله 32 کیلومتری شمال شهر فیض آباد واقع گردیده است . از این مسجد ، ایوانی ارزشمند باقی مانده که قدمت آن به دورانهای ایلخانی و تیموری باز می گردد

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر مه ولات عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در مه ولات

اطلاعات دیگر از مه ولات
اطلاعات عمومی استان خراسان رضوی
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: pejman_np