جاذبه های گردشگی شیروان و چرداول

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی

شیروان
مرکزشهرستان شیروان چرداول شهر سرابله است.مردم این منطقه به کوردی و لکی تکلم میکنند.

مانند همه ی شهرستانهای استان ایلام دارای معادن و ذخایر نفت وگاز فروانی است که هنوز بهره برداری نشده است.

قلعه سام، قلعه تابستانی والی،پل تاریخی کر ودیت،آتشکده موشکان،تنگ قیر،تنگ زیبای شمشه،امامزاده محمد باقر،پیر حمزه،تپه های مهروان و چالاب زرد و کل کل و تپه تاریخی زنجیره علیا،تپه گوران،تپه چغارصیفور،تپه های تارخی چغامیران،تپه پیش تاریخ دره هلیلان، تنگه هیوانان(میان تنگ)


قلعه سام:

قلعه سام در روستای چم بور از توابع بخش مرکزی شهرستان بر فراز یکی از کوه های پیرامون روستای چم بور قرار دارد.قدمت این قلعه به عهد ساسانیان می رسد.کوه مزبور نیز به نام سام معروف شده است.در قسمت جنوب غربی قلعه،آثار چهار طلاقی یا آتشکده ای دیده میشود که گویا در زمان تسلط عربها بصورت مسجد درآمده است.در کنار قلعه در ختهای کهنسال با قدمتی حدود 500 سال وجود دارند.علاوه بر آنها چشمه های آب گوارا وهمچنین ریشه درختی به نام عود یا هومه که از آن در اعیاد و جشن ها استفاده میشده در اطراف قلعه یافت شده است.


روستای تنگ قیر

روستای تنگ قیر در بخش مرکزی شهرستان شیروان چرداول واقع شده که دارای آب وهوای دره ای ومعتدل خشک میباشد.رودخانه ی چنار از شرق روستا میگذرد.خرم کوه در جنوب غربی و کوه بان هزار در شمال شرقی روستا واقع شده است،همچنین تنگ منصوری در شمال شرقی روستا است.وجود کوه ها،رودخانه،تنگ منصوری،پوشش گیاهی مناسب و وجود گیاهان دارویی و حیات وحش از جاذبه های طبیعی روستا می باشند.
روستا وآتشکده ی موشکان:


روستای موشکان در بخش مرکزی این شهرستان در منطقه ی میانکوهی قرار گرفته وآب وهوای معتدل وخشک دارد.رودخانه ی چرداول از نزدیکی این روستا میگذرد.در کوه خورمه در 2 کیلومتری شمال شرق و کوه لینه در 3 کیلومتری غرب روستا قرار گرفته است.وجود رودخانه،کوه ها،پوشش گیاهی،و حیات وحش از جاذبه های طبیعی ومهم روستای موشکان بشمار میرود.قلعه ی ساسانی یکی از جاذبه های مهم باستانی وتاریخی روستااست.همچنین در این روستا زیارتگاهی به نام امامزاده قاسم وجود دارد


ل کر ودیت(پسر ودختر)


این پل تاریخی که قدمت آن به دوره ی ساسانی میرسد،در روستای چم بور واقع شده است که توسط سازمان میراث فرهنگی کشور مورد شناسایی قرار گرفته است.

شهر تاریخی سیروان:

این شهر تاریخی در روستای سراب کلان ،در 55 کیلومتری جنوب شهر سرابله قرار دارد
امامزاده عباس:
این امامزاده در شهرستان سیروان بخش مرکزی در روستای عباس آباد و در 45کیلو متری شهر ایلام قرار دارد.


این امامزاده از نوادگان امام چهارم شیعیان حضرت امام زین العابدین است. بنای آن بر روی تپه ای تقریبا بلند و مشرف به آبادی عباس آباد و رود خانه بزرگ سراب کلان قرار داردو هم اکنون یکی از زیارتگاه های مردم منطقه محسوب می‌شود.


امامزاده سیده صورت بانو:
امامزاده سیده صورت بانو اولین امامزاده ی زن در استان ایلام است که در روستای گوراب بخش مرکزی شهرستان سیروان واقع شده است.
امامزاده عباس عرب رودبار:
این امامزاده در روستای چم شیر بخش مرکزی شهرستان سیروان قرار دارد.طبیعت بسیار زیبای اطراف امامزاده گردشگران و زائران بسیاری را به سمت خود جذب نموده است.


امامزاده سیدعلی:
این امامزاده در شهرلومار(روستای درویشان) بخش مرکزی شهرستان سیروان و بر روی تپه ای مشرف بر شهر لومار و رود سیمره واقع شده است.


بقعه ی تاریخی حاجی حاضر:
بقعه امامزاده حاجی حاضر درحوالی روستای سراب کلان واقع شده و مورد احترام مردم روستاهای منطقه است.
جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر شیروان و چرداول عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در شیروان و چرداول

اطلاعات دیگر از شیروان و چرداول
اطلاعات عمومی استان ایلام
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: مهدی ن