جاذبه های گردشگی شهر بابک

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی

آثار باستاني ٬ تاريخي و جاذبه هاي گردشگري شهربابك:
دهكده صخره اي ميمند: روستاي باستاني ميمند در3۸كيلومتري شهرستان شهربابك در استان كرمان قرار دارد . ميمند، هزاره هاي پيش توسط ساكنان آن در دل كوه حفر شده است. ساكنان اين روستاي تاريخي هنوز با وجود گذشت چند هزار سال از ساخت آن در درون خانه هایی زندگي مي كنند كه پنجره و دودكش ندارد ساكنان اين روستا داراي آداب و رسوم خاص هستند و در زبان و گويش آنها هنوز كلمات پهلوي ساساني ديده مي شود. اين روستا در منطقه ويژه از نظر طبيعي جاي گرفته است. استکوچيرو ماتسورا مدير کل يونسکو: اهميت منظر فرهنگي روستاي تاريخي ميمند به خاطر آثار تاريخي دست نخورده در طول تاريخ است .
اين روستا هفتمين منظر فرهنگي_طبيعي و تاريخي جهان است كه جايزه مركوري را دريافت كرده است
اين روستا نه تنها يك ميراث چند هزارساله را در خودش حفظ كرده است بلكه مجموعه اي از همزيستي بين طبيعت، معماري، سنت، تاريخ، فرهنگ و نحوه زيست مردم را به لحاظ ميراث تاريخي و فرهنگي درخودش به يادگار گذاشته است.
ميمند: داراي 400 خانه و بيش از 2000 اتاق است. هر كيچه يا كوچه 17 اتاق دارد. بقاياي آتشكده در آن ديده مي شود.

عمارت موسي خاني:
يكي از بناهاي تاريخي به جا مانده از دوره قاجاريه است كه با مساحتي بالغ بر هفت هزار متر مربع در 2 طبقه با زيربناي 2300متر مربع ساخته شده است اين عمارت با شكوه با 60اتاق كوچك وبزرگ در دو بخش ساخته شده .بخش اصلي ساختمان در سمت شمال( زمستاني) ٬غرب (چهار فصل ) و جنوب (تابستاني ) با حياط آجر فرش و حوض 5*18 متري در در وسط با سنگ هاي مخصوص لبه دار فرش شده است.
اتاقهاي اصلي اغلب در ابعاد 7*4 در دو طبقه بنا شده است و در هر جهت 4 اتاق دارد . اتاق هاي بخش جنوبي (تابستاني ) رو به دو سو باز مي شوند . از شمال به حياط اصلي و از جنوب به باغ وسيع و پر از درخت با حوض پر از آب ٬ در بخش شرقي اتاق بزرگي است بنام هشتي يا شاه نشين كه تقريباْ 50متر وسعت دارد و در بخش غربي بادگير بلندي احداث شده كه در تابستان تمام ساختمان را خنك نگاه مي دارد . در بخش شمالي نيز دو بادگير كوچك در دو طرف هشتي قرار دارد كه در گذشته بعنوان سنگر از آنها استفاده مي شده . قسمت شاه نشين ساختمان تماماْ گچبري شده و ديوارهاي حياط اصلي نيز داراي گچبري بر زمينه اي كاهگلي است و قلابهايي در آن تعبيه شده كه احتمالاْ در مواقع لزوم به كمك آنها روي تمام حياط را چادر مي كشيدند . بخش دوم عمارت باغي است وسيع كه ديوارهايي به ارتفاع هشت متر آن را در برگرفته و در قسمت جنوبي ساختمان حوض وسيع 250متري بوده كه بخشي از آشپزخانه را دور مي زده . مصالح عمارت خشت خام و آجر مي باشد.

غار ايوب ، قلعه مهرآباد ، قلعه مرج ، آتشكده آذربغ ، مسجد شهر كهنه ، قبرستانهاي دوره ساساني، حمام صخره‌اي كرم، گنبد ملاحيدر، آرامگاه خواجه حسن شكاري، و دهها محوطه باستاني و آسياب هاي آبي باقيمانده از دورانهاي مختـلف گوشه اي ديگر از آثار تاريخي باقيمانده در اين شهرستان است .
مسجد شهر: این بنا در شمال شهر در بلوار معلم واقع شده و از قدیمی ترین مساجد شهر محسوب می گردد. بناي آن متعلق به دوران حكومت اسماعيليان در شهربابك است .
قنديل هاي يخي در زمستان ميمند..
جنگل ارچن در يكي از مناطق كوهستاني شهربابك
بهشت كوير جوزم
در فاصله بيش از يك هزار و سيصد كيلومتري تهران بندرعباس فقط روستاي خوش آب و هوا و زيباي جوزم است كه با رودخانه اي به طول 20 كيلومتر وانبوهي از درختان بيد ،گردو و سپيدار تبريزي چشم انداز زيبايي ايجاد كرده و از مناطق ييلاقي شهربابك محسوب مي گردد . و هميشه پذيراي مسافران نوروزي ميباشد كه از مناطق شمالي و تهران عازم بندر عباس مي باشند.

چت اورداپ


در فاصله 20 كيلومتري غرب همين روستا در منطقه دهج غاري زيبا به نام غار ايوب با مساحت حدود 30000 متر مربع د رمنطقه كوهستاني و خوش آب و هوا قرار دارد . اين غار در نوع خود منحصر به فرد بوده و هميشه در فصل يهار و تابستان پذيراي گردشگران مي باشد .
وجود چشمه سارها و رودخانه هاي مشجر اكثر مناطق كوهستاني و حاشيه روخانه هــاي فصلــي و پس از آن قرار داشتن دشت شني به وسعت 30 كيلومتر مربع در منطقه بنه يكه كه در فصل بهار پر از سبزه و گل مي باشد خستگي مسافران را در مسير جاده هاي شهربابك از تن بيرون مي كند.
همچنين آتشفشان عظيم آبدر كه قله مساهيم را با ارتفاع 3443 متر بوجــود آورده يكي ديگـــر از جا ذبه هاي گردشگري شهربابك مي باشد . اين آتشفشان با دهانه 30*20 كيلومتر چهار روستاي مشجر و آباد رزگله ٬امروئيـــه ٬ آبدر و آبدر ميان را در خود جاي داده و منظره طبيعي بسيار زيبايي را با انبوه درختان سرسبز و باغات ميوه بوجود آورده . رودخانه آبدر معمولا در بهمــن ما ه هر سال جاري و تا تيرماه جاري مي باشد . فاصله اين منطقه ( روستاي آبدر ) از مركز شهرستان 25 كيلومتر مي باشد و جاده فرعي آسفالته آن از جاده اصلي تهران – بندر عباس در منطقه شهربابك جدا مي شود .
درياچه نمك و دشت زيباي معدن سيليس (ريگ سفيد) در قسمت جنوبي شهربابك از ديگر جاذبه هاي گردشگري شهربابك مي باشد .

اماكن مذهبي :
از اماكن مذهبي شهرستان ميتوان به امامزاده سيد محمد روگوشوئيه كه پس از 7 نسل به امام حسن مجتبي ( ع ) مي رسداشاره كرد راه فرعي اين امام زاده از جاده اصلي تهران – بندر عباس در منطقه جوزم جدا مي شود و همچنين امامزاده سيد محمد مشهور به سبزپوشان كه در دامنه كوه سنگ آوازدر دهستان پاقلعه شهربابك قرار گرفته از ديگر مناطق مذهبي شهربابك مي باشد راه دسترسي به اين امام زاده از جاده اصلي تهران – بندر عباس جدا مي شود و ادامه جاده روستاي تاريخي ميمند مي باشد .

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر شهر بابک عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در شهر بابک

اطلاعات دیگر از شهر بابک
اطلاعات عمومی استان کرمان
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: alone73