جاذبه های گردشگی سلسله

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی

شهر سلسله

شهرستان سلسله در چهل و سه كیلومتری شمال خرم‌آباد و در قسمت غرب بروجرد واقع شده است. این شهرستان قبلاً از توابع شهرستان خرم‌آباد بودكه بعداً به شهرستان مستقلی تبدیل شد. مركز شهرستان سلسله، شهر كوهستانی الشتر است كه محل كونت طوایف حسنوند، كولیوند، یوسفوند و هنام و بسطام می‌باشد.


جاذبه‌های ديدنی

دژ شینه
دره تخت شاه نشین
تپه گریران
غار سمسا
گورستان سلطان مشرق
قلعه مظفری
شهرستان سلسله (الشتر) که‌پيش تر از اين از توابع شهرستان خرم‌آباد بود، در 43 كيلومتری شمال خرم آباد و در قسمت باختر بروجرد واقع شده است. مركز شهرستان سلسله، شهر كوهستانی الشتر است كه محل سكونت طوايف‌«حسنوند»،«كوليوند»، «يوسفوند»، «هنام» و «بسطام» هستند. شهرستان سلسله از شمال به شهرستان دلفان و استان همدان، از خاور به شهرستان بروجرد و از جنوب، جنوب باختری، خاور و جنوب خاوری به شهرستان خرم آباد محدود است. مركز اين شهرستان از نظر جغرافيايی‌در 48 درجه و 15 دقيقه درازای خاوری و 33 درجه و 51 دقيقه‌پهنای شمالی قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دريا حدود 1600 متر است. دمای هوای اين شهرستان در تابستان‌ها گاه به 39 درجه بالای صفر و در زمستان ها به‌7 درجه زير صفر می‌رسد. ميزان بارندگی سالانه نيز حدود 450 ميلی متر است. مسيرهاي دسترسي به اين منطقه را مسير جاده خرم آبادـ هرسين از مركز شهرستان سلسله (الشتر) تشكيل مي‌دهد. از اين شهرستان تا خرم‌آباد حدود 53 كيلومتر فاصله است. اقتصاد الشتر، اقتصادی است که بر پايه كشاورزی استوار است و آب آن از رودها و چشمه ها تامين می شود. محصولات كشاورزی اين شهرستان گندم، جو، بنشن و تره‌بار است. گورستان قديمي سلطان مشرق، تپه گريران، دره تخت شاه (كهمان)، پل كاكارضا و دژ شينه از جمله مهم‌ترين مكان‌هاي ديدني و تاريخي شهرستان سلسله به شمار مي روند.

غار سمسا

این غار در درهٔ آرش «الشتر» واقع شده و در گویش محلى به «مرسمسا» مشهور است. طول غار نزدیک به ۷۰ متر، ‌عرض دهانهٔ‌ آن ۶ متر، پهناى داخل آن ۷ متر و بلندى دهانهٔ آن ۳/۷۰ متر است. در کف این غار، تعدادى سنگ چخماق دیده شده است. این غار در بالاى محلى قرار دارد که از آنجا سنگ‌هاى تراش خورده‌اى را براى ساختمان‌سازى آورده‌اند که نشان مى‌دهد، بیش‌تر سنگ‌هاى بناها و آثار مهم الشتر یا سنگ‌ قبرها را از این مکان تهیه کرده‌اند.


تفرجگاه تخت شاه

دره تخت شاه (كهمان) در 6 كیلومتری شمال دهستان قلعه مظفری شهرستان سلسله در دامنه قله چهل نابالغان واقع شده است. چشمه های بسیار پر آب و سرد، درختان كهنسال گردو و برخی درختان جنگلی دیگر؛ منظره زیبایی در این دره بوجود آورده اند. در میان چشمه و زیر درختان گردو، آثار و بقایای تختگاهی وجود دارد كه گویا یكی از حكام قاجاریه آن را ساخته اند و شاید وجه تسمیه آن یعنی "تخت شاه" به این دلیل باشد.


شهرستان سلسله در 43 كیلومتری شمال خرم‌آباد و در قسمت غرب بروجرد واقع شده است. این شهرستان قبلا از توابع شهرستان خرم‌آباد بود كه بعدها به شهرستان مستقلی تبدیل شد. مركز شهرستان سلسله، شهر كوهستانی الشتر است كه محل سكومت طوایف حسنوند، كولیوند، یوسفوند و هنام و بسطام می‌باشد.
چشمه كیان، سراب‌های هنام، سرخه و پاپی، دره تخت‌شاه، غار سمسا، تنگه دره آرش، دژ شینه، پل كاكارضا، تپه گریران، تپه واشیان، تپه باستانی الشتر، گورستان سلطان مشرق و گورستان تپه‌كی از دیدنی های این شهرستان به شمار می رود.


دژ شينه سلسله

روستاي شينه در انتهاي جنوب باختري الشتر واقع شده است. در شمال اين روستا كوهي بزرگ با ديوارهاي صاف و قلل متعدد قرار دارد كه ارتفاع آن نزديك به 1000 متر است. بر روي قله خاوري كوه آثار يك دژ بزرگ و وسيع وجود دارد. اين دژ ده اتاق داشته كه به مرور تخريب شده است. مصالح به كار رفته در بنا، از قلوه سنگ و نوعي ملاط است. در جنوب دژ آثار يك حوض سنگي ديده مي‌شود كه مخزن آب دژ بوده است. ساختمان اين دژ به پيش از اسلام مربوط است.

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر سلسله عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در سلسله

اطلاعات دیگر از سلسله
اطلاعات عمومی استان لرستان
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: ♥امین♥