جاذبه های گردشگی سقز

جاذبه های گردشگی

قلعه باستانی زیویه - سقز

قلعه باستانی زیویه در 55 کیلومتری جنوب شرقی سقز روی تپه ای نسبتا مرتفع که به محیط اطراف اشراف کامل دارد بنا شده و اکنون تنها بخش هایی از آن باقی مانده است. در مورد عظمت و اهمیت تپه زیویه مطالب بسیاری در کتاب ها نوشته شده است.

از حفاری‌های این تپه که اکثرا در گذشته و به صورت غیر مجاز بوده اشیای زیادی به دست آمده که یعضی از آنها در موزه های داخلی و بسیاری هم در موزه های خارج هستند.

از جمله اشیای به دست آمده قطعات عاج منقوش بوده که نقوش حیوانی و صحنه شکار اساطیر روی آنها حک شده و از ارزش ویژه ای برخوردار است.

از روی چند قطعه از آنها، نقش برجسته آبیدر سنندج طراحی، بزرگ نمایی و ساخته شده است. گردنبند طلا و سر عقاب طلائی ا دیگر نمونه های اشیای کشف شده تپه زیویه هستند که از ارزش زیادی برخوردارند. آثار این تپه مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است.
جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر سقز عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در سقز

اماکن تفریحی سقز

استان کردستان- شهرستان سقز - از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دریاچه لگزی
پیست اسکی سقز یا وزنه واقع در گردنه خان در محور سقز-بانه؛ این پیست در ضلع شمالی کوه وزنه واقع است که از لحاظ برفگیر بودن بیش از ۶ ماه از سال قابلیت اسکی دارد. ارتفاع قلهٔ آن ۲۷۰۰ متر از سطح دریاست و طول پیست ۱۲۰۰ متر می‌باشد. این پیست به صورت خصوصی توسط شرکت تعاونی آرو احداث گردیده است.
پیست اتومبیلرانی و موتورسواری سقز
پیست تریال مجموعه کاوه، سه استخر و مجموعه تفریحی تجاری زوزان
استخر سرپوشیده کاوه و شینه‌ای و یک استخر روباز شایلو که در سال‌های اخیر استخر شایلو به مجموعه پرورش ماهی تغییر کاربری داده‌است.

جاهای دیدنی و اثر تاریخی و باستانی

استان کردستان- شهرستان سقز - پارک مولوی کرد - لاله - کوثر - بازار سقز - طبیعت بکر و زیبای منطقه سرشیو - کوههای چهل چشمه - نه که روز و سد شهید کاظمی از جاهای دیدنی شهرستان سقز هستند . در این شهرستان بیش از یکصد و پنجاه اثر تاریخی و باستانی وجود دارد که فقط دو اثر آن یعنی قلعه باستانی زیویه و غار کرفتو مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .


الف) قلعه باستانی زیویه : این قلعه بر روی تپه ای به ارتفاع 140 متر در فاصله 42 کیلومتری شهر سقز و در حاشیه روستایی به نام زیویه قرار دارد که در سال 1947 میلادی به طور اتفاقی کشف گردید .


ب) غار کرفتو : در 74 کیلومتری شرق شهرستان سقز و در منطقه اوباتو\"هه وه تو\" صخره ای از سنگهای آهکی بر فراز تپه ای پدید آمده است که قلعه و غار کرفتو نامیده میشود . براساس مطالعات زمین شناسی صخره قلعه و غار کرفتو در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته است .

شهرستان سقز_واژه و تاریخ

استان کردستان- شهرستان سقز - زمانی که سکاییان در جنوب دریاچه ی ارومیه در ناحیه ی ماننا مستقر بودند سقز پایتخت آنان بوده است.آقای\"جلیل ضیاپور\" در \"مادها و بنیان گذاری نخستین پادشاهی در غرب ایران\" ایزیرتو را همین سقز کنونی می داند،وی در ادامه دلیل آن را وجود دو قلعه از هفت قلعه ای که \"نابورشاروسو\" سردار آشوری در زمان\"آشوربانیپال\" نام برده است،در حوالی سقز می داند؛1- قلعه ی زیویه 2- قلعه ی ورمیاته.


\"ژاک دومورگان\" در جغرافیای غرب می نویسد که:سقز شهری قدیمی و کوچک است که سابق دارای استحکامات و برج و بارو بوده همچنین\"دیاکنوف\" در تاریخ ماد سقز را ناحیه ی فرعی (ب) از ناحیه (3) از دوازده منطقه ای که بر اساس خط آب تقسیم بندی کرده می داند یعنی جنوب دریاچه ی ارومیه.


برخی دیگر معتقدند که واژه ی سقز برگرفته از نام\"سیاکسار\" یکی از پادشاهان مادی است که یونانیان او را \"سیاکس\" خوانده اند.\"عبدالحسین زرین کوب\" در (روزگاران 1378) می نویسد که بقایای طوایف مختلف بومی و مهاجر قبل از ورود آریایی ها در نواحی سقز کنونی مستقر بوده اند و اتحادیه ی مانای را به وجود آورده بودند که آنچه به نام گنجینه ی زیویه در نزدیکی سقز در این اواخر به دست باستان شناسان بدست آمد نشانگر فرهنگ و هنر آنان می باشد؛در برخی منابع دیگر هم آمده که اقوام \"لولوی\" و \" زامودها\" نیز که جزو تمدن \"مانایی\" هستند،محل سکونت اصلی آنان اطراف سقز بوده است.


\"آندره گدار\" مرکز تمدن \"مانا\" را در تپه ی \"کاپلانتو\"(قپلانتو) در جنوب سقز می دانست و \"دیاکنوف\" هم معتقد است که ای

مسجد دو مناره

خیابان امام خمینی - این مسجد در خیابان امام خمینی ، در بافت قدیمی سقز واقع است . تاریخ دقیق ساخت مسجد مشخص نسیت ، ولی از آنجا كه اهالی محل ساخت آن را به شیخ حسن مولان آباد نسبت میدهند ،‌ احتمال دارد در اواخر دوره افشاریه و اوایل زندیه ساخته شده باشد .
مسجد دارای شبستانی با چهار ستون قطور چوبی به نشانه چهار خلیفه اهل سنت است . در ضلع جنوب غربی ، ایوان ستوان دار (مصلای تابستانی) ساخته شده كه فرم مخصوص مساجد منطقه كردستان را تداعی میكند .

بالای مسجد دو مناره رفیع و بلند قرار دارد و به همین دلیل به مسجد دو مناره شهرت دارد . مصالح به كار رفته در بنای این مسجد شامل خشت و خام ، ملات گل ، سنگ های لاشه ، چوب و ... است . در تزئینات مناره از كاشی ها و آجركاری های معقلی استفاده شده است .
احتمالا حوض خانه مسجد كه گنبدی بر فراز آن قرار دارد و محل وضوی نمازگزاران است . قدیمی تر از مسجد كنونی و متعلق به دوران صفویه است . در دیوارهای مسجد ازكاشی های صابونكی با طرح سرو (درخت زندگی) ، كار استاد علی اصفهانی برای تزئین استفاده شده است .به نظر میرسد كه این استاد اصفهانی چند سالی در سقز سكونت داشته است .


شهر سقز در استان كردستان- مسجد دومناره

اماکن زیارتی، سیاحتی، تفریحی، موزه، پارک، آثار تاریخی، هتل

سقز- زیارتی به خیابان امام مراجعه شود- سیاحتی تفریحی به پارک لاله- موزه ندارد- آثار تاریخی به مسجد دومناره مراجعه شود در خیابان امام- و هتل ماد - زیارتی: مسجد دومناره یکی از قدیمیترین مساجد استان هستش و بعدا میتوان به زیارتگاه پیر خزایی اشاره نمود.

سیاحتی تفریحی: میتوان به پارک لاله اشماره نمود با چرخ وفلک های بسیار زیبا.

پارک: پارهای لاله مولوی کرد و کوثر.

هتل ماد و هتل سقز و هتل ازادی یکی از بهترین های هتل هستند
چیزی یافت نشد
اطلاعات دیگر از سقز
اطلاعات عمومی استان کردستان
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: sare71