جاذبه های گردشگی رشت

جاذبه های گردشگی

جاذبه‌های گردشگری رشت

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت در محلهٔ سلیمان داراب واقع شده‌است.

سلیمانداراب مدفن میرزا کوچک خان جنگلی است. بازسازی آرامگاه این بزرگمرد تاریخ مبارزات گیلان و ایران در سال 1360 ش مطرح شد. طرح مقبره با توجه با اصول معماری سنتی توسط دفتر فنی حفاظت آثار باستانی گیلان تهیه و به مرور به اجرا در آمد. در مرحله بعد طرح احداث مجموعه فرهنگی میرزا کوچک مد نظر قرار دارد. در سال 1371 نیز توسط میراث فرهنگی گیلان، دیوار کشی و احداث سردری شایسته مقام میرزا انجام شد. آرامگاه میرزا در گورستان سلیمان داراب واقع در جنوب شهر رشت امروزه مورد بازدید مشتاقان میرزاست.
////
بقعهٔ امامزاده هاشم در کیلومتر۳۰ جادهٔ رشت - تهران
مسجد حاج صمد خان[۱]؛ خیابان باقر آباد
مسجد صفی؛ مربوط به قرن نهم و منسوب به صفی میرزا پسر شاه عباس صفوی
موزه رشت؛ تاسیس ۱۳۴۹؛ خیابان طالقانی
پارک شهر (رشت)(باغ محتشم)
مجتمع فرهنگی - تفریحی شهر شادی
پارک و دریاچه عینک رشت؛ تقاطع غیر همسطح شهدای گمنام (یخسازی)
مجموعهٔ شهرداری رشت


جاذبه های گردشگری رشت1جاذبه های گردشگری رشت2گنبد پیر محله
این بقعه در 4 کیلومتری جنوب غربی شهرستان کلاچای واقع است و دوره ساخت آن به زمان کیاییان و حکومت صفویه تعلق دارد و در دوره قاجاریه و معاصر مرمت شدهاست بقعه امیر بنده دارای اتاق میانی و ایوان های جانبی است و ستون های چوبی ساده و لاچ لنگری در حاشیه ایوان به کار رفته است . پلان بنا مستطیل شکل و بام آن سفالینه است . دامنه بام و سر ستون ها چکش برگردان های ظریف دارد . اضلاع آن 12 * 17 متر طول دارند .
آدرس :4 کیلومتری جنوب غربی شهرستان کلاچای


موزه رشت
ساختمان موزه رشت بنایی است با قدمتی 70 ساله که در زیر زمینی به وسعت 700 متر مربع و با زیر بنای 560 متر مربع در خیابان طالقانی (بیستون ) این شهر واقع شده است. این بنا در گذشته به میراز حسین خان کسمایی یکی از یاران میرزا کوچک خان جنگلی تعلق داشت و در سال 1349 هجری شمسی وزارت فرهنگ و هنر آن را خریداری نمود. پس از تعمیرات لازم برای نخستین بار توسط کارشناسان مرکز مردم شناسی ایران به موزه تبدیل شد و بعد از پیروز انقلاب اسلامی تا سال 1376 با نام موزه شهر زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اداره می شد. با تشکیل سازمان مراث فرهنگی کشور این ساختمان در اختیار مدیریت برنامه ریزی موزه ها و نمایشگاهها قرار گرفت و پس از مرمت اساسی در تاریخ دهم مهر ماه 1367 بازگشایی شد. این موزه از دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی تشکیل شده است.

خانه میرزا کوچک جنگلی
بعد از 85 سال که خانه میرزا کوچک جنگلی به صورت مخروبه ای درآمده بود با پیگیری های صورت گرفته از سوی بنیاد پژوهشی فرهنگی میرزا کوچک جنگلی در سال 1382 از طرف شورای شهر رشت برای انجام خدمات تاریخی فرهنگی در اختیار بنیاد ذکر شده قرار گرفت . بنیاد نیز به عنوان یک سازمان غیر دولتی ، غیر سیاسی ، غیر انتفاعی ( سازمان مردم نهاد ) با کمک های مردمی و یاری ادارات مربوطه خانه را با استناد به اسناد و عکس های جمع آوری شده به همان صورت اول بازسازی کند .و اکنون نیز که توانسته کتابخانه ، مرکز اسناد ،تندیس و موزه میرزا کوچک جنگلی را به بهره برداری برساد به موفقیت های روزافزون خود مباهات می ورزد . خانه موزه و مرکز اسناد میرزا کوچک جنگلی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 13 و جمعه ها از ساعت 10 صبح تا 17 عصر یکسره باز و افتخار میزبانی شما عزیزان را دارد .کتابخانه نیز در ایام هفته 8 تا 13 باز است . اگه به رشت سر زدید از خانه موزه و مرکز اسناد میرزا کوچک جنگلی دیدن فرمایید .

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر رشت عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در رشت

مکانهای زیارتی بخش خمام

رشت - مکانهای زیارتی بخش خمام: آقا سید حسن: واقع در شهر خمام ۱۳ کیلومتری شمال غربی رشت به گفته اهالی و مطابق آنچه در شجره نامه موجود آمده‌است آقا سید حسن از پسران امام موسی کاظم(ع) می‌باشد. بنای قدیمی این بقعه را تخریب و به جای آن ساختمان جدید و مجللی ساخته‌اند. این ساختمان شامل بقعه و مسجد بزرگ شهر در ۲ طبقه‌است. طبقه اول مردانه و طبقه دوم زنانه‌است. کف حرم موزائیک و ازارهٔ دیوارها سنگ مرمر است. سقف را به صورت طاق مدور زده‌اند و گنبد آن به رنگ طلایی است. ضریح جدید فلزی و مشبک شیشه بند مرقد آقا سید حسن را در بر گرفته‌است.

جاذبه های گردشگری استان گیلان-رشت

رشت - 1)ساختمان‌های میدان شهرداری ۲) آرامگاه و خانه میرزاکوچک خان جنگلی۳) عمارت کلاه فرنگی رشت ۴) خانه ابریشمی ۵) کلیسای ارامنه رشت۶) کاروانسرای لات ۷) مقبره خواهر امام 8) زیارتگاه دانای علی9) آرامگاه دکتر حشمت 10) آرامگاه پورداوود 1۰) خانه رحمت سمیعی 12) پارک قدس 13) پارک جنگلی سراوان

جنگل اسالم

اسالم - اسالم یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است. از نقاط دیدنی اسالم می توان به پارک جنگلی گیسوم، جاده اسالم به خلخال و منزل جلال ال احمد و... اشاره کرد. مسیر قدیمی اسالم به خلخال یکی از مسیرهای زیبا و بکر طبیعتگردی و جنگل نوردی است که از سالیان دور مردم خطه شمال از آن برای رفت و آمد به اردبیل استفاده میکردند.
مسیر پیاده روی جنگل اسالم حدود 20 ساعت بوده که ترکیبی از کوه نوردی و جنگل نوردی در مسیرهای سنگین و سبک می باشد. در مسیرهای پیاده روی جنگل اسالم امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد. در طول مسیر چشمه های آب وجود دارد.
برای مسافرت به جنگل اسالم باید به خلخال مسافرت نمود و سپس روستای اندبیل. بعد از روستا چند کیلومتری جاده آسفالت وجود دارد که پس از آن مسیر پیاده روی شروع می شود. مسیر خلخال به سمت اسالم سرپایینی است به همین دلیل اغلب این مسیر انتخاب می شود.
در طول مسیر پیاده روی جنگل اسالم، پاکوب وجود دارد اما بدون راهنما قدم گذاشتن به این مسیر کار خطرناکی است. انتهای مسیر جنگل اسالم به نقطه ای بین اسالم و خلخال در جاده آسفالت ختم می شود.
جنگل اسالم از دیدگاه گردشگران و جنگل نوردان یکی از مکانهای دیدنی گیلان و یکی از زیباترین مناطق کوهستانی و جنگلی ایران بشمار می آید که همواره دوستداران طبیعت را به سوی خود فرا میخواند.

باغ پرندگان رشت

گیلان-رشت - باغ پرندگان رشت هم زیبا ساخته شده ٰ برخلاف اسمش بعضی از گونه حیوانات هم در اون دیده میشه ...
شب های باغ پرندگان بسیار زیباست مخصوصن قسمت پرندگان

غار آویشوی

گیلان - به گزارش خبرنگار مهر، این غار آهکی که از لحاظ زمین شناختی جزو اشکال کار دستی در سنگهای کربناته
به شمار می رود.
در اثر عملکرد آبهای جاری بر روی این سنگها در مدت زمان بسیار طولانی شکل گرفته است .
ستونهای آهکی چشم اندازهای زیبا و منحصر به فردی را در این غار به وجود آورده اند، دهانه بسیار بزرگ غار
به ارتفاع حدود19 متر و عرض 14 متر که در میان غارهای کشف شده در استان گیلان نظیر آن یافت نمی شود
تاکنون بیش از دو هزار متر از ژرفای غارآویشو که طویل ترین غار استان گیلان محسوب می شود توسط غارنوردان
و کوه نوردان محلی مورد پیمایش و اکتشاف قرار گرفته است.
قرار گرفتن \"غار آویشو\" در مجاورت سنگهای د گرگونی کمپلکس شاندرمن که بقایای دگرگون شده از پوسته
اقیانوسی پالئوتتیس به شمار می روند بر زیبایی آن افزوده است.
در شهرستان ماسال بیش از 17 غار بزرگ و کوچک وجود دارد، که بزرگترین آنها غار \" آویشو\" است که در ارتفاع 1300
متری ازسطح دریا و بین مناطقی همچون \" تائی بنه\" ، \"انده چو\" و\" خماسون \" در بستر دره ای کم آب قرار دارد.
این غار شگفت انگیز که در حوزه جغرافیایی بخش \"شاندرمن\" شهرستان ماسال واقع شده از بزرگترین غارهای
گیلان و در نوع خود یکی از کم نظیرترین غارها در سطح کشور است.
د یدن قند یل و مناظر بکر اطراف آن و نیز تماشای درون غار برای بازدید کنندگان بسیار جذاب است.
بر اساس پژوهشهای زمین شناسان قدمت غار آویشو که حدود دو کیلومتر طول دارد، به حدود 75 میلیون سال
قبل بازمی گردد.
در این غارهفت آبشار و شمار زیادی قند یل وجود دارد، در صورت برنامه ریزی می توان گردشگر زیادی را به منطقه جذب کرد.
چندی پیش \"مستند غ
اطلاعات دیگر از رشت
اطلاعات عمومی استان گیلان
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: mersad