جاذبه های گردشگی دهلران

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی

شهرستان دهلران

دهلران در 200 کیلومتری شهر ایلام واقع است و بعلت نزدیک بودن با خوزستان و دشتهای کشور عراق دارای آب وهوای گرم می باشد.

مردم دهلران ترکیبی از کورد،لر وعرب را تشکیل میدهند.

دهلران سرشاز از معادن نفت وگاز وگچ میباشد.این منطقه دارای میدان های گازی عظیمی است به نحوی که در این شهرستان حاصل نفت آنها ازطریق لوله به خوزستان جریان دارد و چاه های متعددی از نفت وگاز در این شهرستان حفاری و آمده بهره برداری هستند.

مردم بخش موسیان وبخش های جنوبی دهلران به عربی تکلم میکنند.پرورش شتر سفید بعنوان یک پدیده نادر در کشور در مناطق عرب نشین دهلران مخصوصا منطقه ابوغریو رواج دارد.

دهلران

تپه باستانی علی کش ومحمد جعفر با قدمت 10 هزار ساله،قلعه شیاخ،غار خفاش،چشمه های قیر، چشمه های آبگرم، غار واستخر بیشه دراز،سنگ نوشته میمه زرین آباد غارهای ملک وکبوترلان،آبشار آبتاف،پرورش شتر سفید، زیارتگاه سید اکبر،زیارتگاه سید عباس،زیارتگاه سید ناصرالدین ،زیارتگاه سید فخرالدین،زیارتگاه سید ابراهیم در زرین آباد و نصیریان

قلع شاخ(شیاق)

قلعه شیاق بزرگترین و منحصربفرد ترین بنای استان و غرب کشور بوده که در نزدیک روستای بردیبخش زرین آباد از توابع دهلران بر روی تپه ای بلند و با شیب تند واقع شده است.بنای مذکور مربوط به دوران ساسانی بوده که در قرون اولیه اسلامینیز مسکونی بوده است.باروی طویل وعظیم آن به طول 750 متر وکانال انتقال آب به دامن قلعه از ویژگی های منحصر آن محسوب میشود.

این دژ مستحکم که ساخته شده از سنگ وگچ می باشد دارای دیواری به پهنای 2متر و ارتفاع بیش از 4 متر بنا گردیده و در زمان خود از اهمیت نظامی برخوردار بوده است.درمسیر این دژ مستحکم بنای امام زاده ابراهیم و نیز قبرستان تاریخی بردی واقع شده است.


قلع شاخ(شیاق)دهلران


چشمه های قیر:

اين چشمه‌ها در شمال شرقي دهلران و به فاصله تقريبي 7 كيلومتري از آن در نزديكي ساختمان مخروبه‌ي شركت نفت ودر منطقه‌اي دشتي در پاي دامنه‌ي سياه كوه واقع شده است.از اين چشمه‌ها قير به صورت روان همراه با آب از زمين مي‌جوشد و پس ازبه هم آميختن حوضچه‌ي طبيعي سياه‌رنگي تشكيل مي‌دهد واز طريق يك راه خروجي از حوضچه جدا ميشود.آب خروجي از چشمه‌ي مركزي سرد بوده واز چشمه اي كه در فاصله‌ي 700متري از چشمه‌ي اصلي قرار دارد آب گرم گوگرد دار مي‌جوشد.اين چشمه‌ها آبباريكه‌اي را به وجود مي‌آورندكه قير سيال را با خود حمل مي كنند،به نحوي كه نواحي اطراف اين چشمه‌ها انباشته از قير است.آب چشمه‌ها لكه هاي سبزي را دردل دشت مجاور سياه كوه به وجود آورده‌اند كه نشان از وجود منابع آبي مذكور دارد. چشمه ي مركزي داراي قطري معادل 9متر وعمق تقريبي 50 سانتي متر مي‌باشدكه بسته به تغييرات آب وهوايي قطر حوضچه تغيير پيدا مي‌كند. ارتفاع اين اثر طبيعي از سطح درياي آزاد 240متر مي‌باشد


چشمه قیر طبیعی دهلران


چشمه های آبگرم:

چشمه هاي آبگرم با خواص درماني و گوگردي در فاصله 3 کيلومتري از شهر دهلران در دامنه کوه سياهکوه ونزديک به غارخفاش قراردارد. اين چشمه آبگرم با دماي حدود 50 درجه سانتيگراد داراي چشمه هاي بهداشتي آبگرم و استخرهاي لجن درماني بوده که از اهميت درماني خاصي برخورداراست.آب اين چشمه ها در طول روز با توجه به انعکاس نورخورشيد به صورت هفت رنگ خودرانشان مي دهد. از خواص درماني اين چشمه براي رماتيسم، حساسيت، دمل، زخمها وهمچنين شکستگي استخوان و کوفتگي بسيارموثراست. اما کساني که دچار ناراحتي هاي قلبي هستند به علت گوگرد زياد در منطقه بايد ازچشمه استفاده نکنند هم اکنون شهرداري تاسيساتي در آنجا احداث نموده است که به خصوص در ايام بهار و زمستان مورد استفاده قرارمي گيرد اين چشمه هاي آبگرم به صورت رودخانه در پايين دشت سرد شده و به نام سرگرو يا سرگراب براي مصارف کشاورزي و گوسفندان استفاده مي شود و حتي اين تغيير رنگ روزانه آب گرم به صورت يک ضرب المثل محلي در آمده که مي گويند افرادي که داراي ماهيت نيستند مانند آب گرم دهلران هستي که روزانه به چند رنگ تغييرمي کند هنوز بررسي علمي و فراگيري درباره آن انجام نشده وهم اکنون حمامي ازسوي شهرداري دهلران احداث گرديده ولي با توجه به اين که با روش هاي علمي انجام نگرديده درحال فرسوده شدن به علت گوگرد زياد است.بيشتراوقات به ويژه در هواي معتدل بوي گوگردي اين چشمه ها فضاي شهر را در برمي گيرد و جريان اين آب درجنوب غربي دهلران منطقه شوره زاري را به وجود آورده که پوشيده ازگياهان گزاست.اين منطقه درسايت گردشگري شهرستان دهلران قراردارد، حتي گل ها و گياهان منطقه در سايت مربوطه ازشهرستان دهلران تااطراف چشمه هاي آبگرم از اهميت خاصي با توجه به وجود آبگرم برخوردار است. اين چشمه ها داراي آبي است که با خواص گوگردي از دل زمين مي جوشد ودر مسير رودخانه نيز آب معدني جريان دارد. سالانه خصوصا در ايام نوروز و زمستان هزاران نفر از اطراف و اکناف و شهرستان ها و استان هاي همجوار منطقه را مورد بازديد قرار مي دهند.
در چند سال گذشته هم با تجهيز آن و سروسامان گرفتن اين آبگرم در جذب گردش هر چند اندک اقداماتي مثبت انجام گرفته است. نياز است دولت به کمک سرمايه گذاران خصوصي ومشتاق و در جهت ايجاد تاسيسات و امکانات رفاهي و تفريحي جهت جذب توريسم خارجي وداخلي ونزديکي به کشورعراق ازآن استفاده متناسب شود.


چشمه اب گرم دهلران


غار خفاش:

غارخفاش يکي ازپديده هاي نادر طبيعي کشور و حتي در بين کشورهاي منطقه استکه حدود 1 کيلومتر از چشمه هاي آبگرم فاصله دارد.اين غار طبيعي که حدود 265 متر طول دارد و داراي استالاکيت ها و استالاکميت هاي فراواني است در اين غار ده ها گونه ازخفاش دمدار، خفاش بال پهن وجود دارد ونکته قابل توجه در اين غار دو چيز است که بسيارحائز اهميت است.

الف: فراواني خفاش دراين غار که تعداد آنها به ده ها هزارمي رسد. اين خفاش ها در هنگام غروب از اين غار به صورت دسته هاي بزرگ خارج شده و در اين هنگام فضاي جالبي رابه وجود مي آورند اين خفاش ها مسافتي 3 کيلومتري تا شهر را طي مي کنند و در سال هاي قبل که خانه ها اکثرا گلي و زياد نبوده در بعضي خانه هاي قديمي مي ماندند اما هم اکنون بعد از طي مساحت زيادبه غاربرمي گردند.

ب: وجود لايه هاي فضله حيواني ناشي ازفضولات خفاش ها که در طول دوران تاريخي که مجموعا روي هم انباشته شده است. البته اين نوع فضله به عنوان قوي ترين کود حيواني در زراعت کشاورزي و ساير موارد مورد توجه قرار گرفته است و مشهور است که در تپه هاي تاريخي علي کش و محمدجعفرکه توسط هيات باستان شناسي در سال هاي قبل از انقلاب مورد کاوش واقع شده است از اين فضله در بخش کشاورزي استفاده شده است و در تاريخ آمده است که دهلران درکنارتپه علي کش اولين مهد تمدن کشاورزي درغرب فلات ايران است. اين غار به عنوان يکي از غارهاي مهم ودست نخورده جهان به عنوان اولين غارخفاش و مورد توجه گردشگران و محققان ودانشمندان قرارداشته است.

اين غار در سه کيلومتري شمال شرقي شهر دهلران در دامنه کوهي مشرف به دره و چشمه هاي آب گرم دهلران واقع شده است. اين غار به علت زندگي ميليون ها خفاش درداخل آن، به غار خفاش معروف شده است. خفاش هاي آن از نوع دم دار و بزرگ هستند. اين غار دهليزهاي وسيعي دارد که عمق بعضي از قسمت هاي آن به 400 متر مي رسد.غار خفاش دهلران يکي از غارهاي تاريخي عصر غارنشيني است که بعدها به زيستگاه خفاش تبديل شده است.موضوع مورد توجه اين غار وجود توده عظيم و ضخيم فضله خفاش در کف غار است که طي هزاران سال پديد آمده است و کشاورزان از آن براي تقويت زمين هاي زراعي استفاده مي کنند. غار خفاش در فهرست آثار ملي ثبت شده و مورد حفاظت و مراقبت است


غار خفاش دهلران


غار واستخر طبیعی روستای بیشه دراز:

در روستای بیشه دراز از توابع شهرستان دهلران استخر طبیعی وغاری زیبا وجود دارد که راه دسترسی به استخر طبیعی آن از طریق پلکان سنگی امکان پذیر است.در کنار این استخر طبیعی دهلیز آبی طبیعی بزرگی وجود دارد که در قسمت پایین دست به صورت دریاچه ای،در قسمت زیرین روستای بیشه دراز در بر میگرد.باتوجه به مطالعات انجام شده و درصورت باز نمودن دالان اصلی این استخر امکان قایقرانی در ان وجود دارد.گفتنی است که آب این استخر به علت داشتن مواد کانی برای شنا بسیار مفید است.در نزدیکی استخر طبیعی بیشه دراز مجموعه پارک تفریحی جهت استراحت گردشگران توسط سازمان میراث فرهنگی در سالهای اخیر احداث گردیده است.
غارهای ملک وکبوترلان

این غارها در ارتفاعات کبیرکوه به فاصله ی چهار کیلومتری از همدیگر در مجاورت روستای آکره بید زرین آباد قرار دارند.طول غار ملک 300 متر و طول غار کبوترلان حدود 400 متر است.ارتفاع غارها بین 5 تا 30 متر ودهانه ی آنها چاه مانند است ودر بعضی قسمتها دوطبقه با سقف سنگی یکپارچه وطبیعی میباشد.در نتیجه ی حفاری های غیر مجاز، از غار ملک ستونهای استالاکتیت واستالاگمیت در برخی از قسمتهای غار تخریب گردیده اند.ولی اهمیت غار بیش از این بوده وهنوز شناسایی کامل در دهلیزهای طبقات پایینی غار انجام نشده است
سنگ نوشته شهر میمه(زرین آباد)

این سنگ نوشته که در محل میدان اصلی شهر میمه قرار داشت بعلت بی توجهی در سالهای اخیر جابجا گردیده فعلا در محلی مشرف به رودخانه سراب میمه در داخل کوچه ای باریک قرار گرفته که امید است قبل از اینکه آن آثار برجسته از بین رود توسط مسئولین زیربط به محل اصلی خود منتقل نمایند تا مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد.
امامزاده عباس:
این زیارتگاه در مسیر دهلران به دوراهی اندیمشک در دشت عباس دهلران واقع است.بنای زیارتگاه در جنگ آسیب دید تا بالاخره دربازسازی مورد مرمت قرار گرفت.
زیارتگاه سید فخرالدین

این زیارتگاه در مسیر میمه به پهله زرین آباد در نزدیکی شهر پهله(فهلو)قرار گرفته است.در نزدیکی این زیارتگاه ،زیارتگاه سید حسن قرار گرفته که مورد احترام اهالی می باشد.
زیارتگاه سید ناصرالدین

زیارتگاه سید ناصرالدین در نزدیکی شهر زرین آباد واقع است. در سالهای اخیر مورد بازسازی ومرمت قرار گرفته است.

زیارتگاه سید ابراهیم

نزدیک روستای بری در 15 کیلومتری شهر زرین آباد از توابع شهرستان قرار دارد.سبک اولیه بنای آن مربوط به دوران سلجوقیان بوده است.

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر دهلران عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در دهلران

اطلاعات دیگر از دهلران
اطلاعات عمومی استان ایلام
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: تیتو