جاذبه های گردشگی دشتستان

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگیـــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــ

**امام زاده ابراهیم نینیزک برازجان**


بقعه امام زاده ابراهیم که در میان مردم محل به نام شاهزاده ابراهیم معروف می باشد در دوازده کیلومتری جنوب برازجان و در ارتفاعات گیسکان قرار دارد. بقعه امام زاده ابراهیم و روستای مجاور آن به نام ننیزک(یا نی نیزک) به وسیله یک جاده فرعی آسفالته که به جاده اصلی برازجان-اهرم میپیوندد بابرازجان مرکز شهرستان دشتستان در ارتباط است.

طبق روایات تاریخی و سینه به سینه ،امام زاده ابراهیم فرزند حضرت امام موسی کاظم(ع) است.

معمولا مردم برازجان و اطراف برازجان در روزهای پنج شنبه و جمعه به این امام زاده می آیند و تا آخر شب در صحن و فضای این امام زاده می مانند.


*


شهر دشتستان در استان بوشهر

*
*


شهر دشتستان در استان بوشهر

*

در زمان خلافت مامون (198ه.ق 218ه.ق)هفتمین خلیفه عباسی زمانی که امام رضا(ع) به ولایتعهدی منصوب شد نامه ای برای برادران خود به مدینه ارسال نمود و آنان را به خراسان دعوت کرد،آنان پس از تحمل سفری دور و دراز وارد ایران گردیدند اما دیرزمانی از ورود آنان به ایران نگذشته بود که خبر شهادت امام رضا(ع) به وسیله مامون عباسی را دریافت نمودند وچون پس از به شهادت رسیدن حضرت امام رضا(ع) دستگاه خلافت و عمال عباسی درصدد تعقیب و اذیت و آزار اهل بیت عصمت و طهارت(ع) برآمد لذا امام زادگان از بیم مخالفان خود در سرزمین پهناور ایران متفرق شدند.

در این میان امام زاده ابراهیم با چند تن از همراهان خود مورد تعقیب عمال عباسی قرار گرفت و در حین تعقیب دو تن از دست نشاندگان خلافت به نام های رئیس حسین و رئیس اسکندرباچند صد نفر جمگجو به تعقیب و زد و خورد با امام زاده ابراهیم و همراهان وی برآمدند تا آن که جنگ به دامنه کوه کشیده شد و این جنگ چند شبانه روز درآن محل ادامه داشت ولی چون عده دشمن زیاد بود آخرالامر امام زاده ابراهیم به دست دشمن به شهادت رسید و پس از شهادت مومنین و ارادتمندان وی به سرپرستی شخصی به نام (الیاس) جسد مبارک آن حضرت بروی تپه ای بلند و مشرف بر نهری بخاک سپردند و این واقعه در سال204هجری قمری بود.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
گــــــــرد آورنـده:کـــیوان (police)

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر دشتستان عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در دشتستان

اطلاعات دیگر از دشتستان
اطلاعات عمومی استان بوشهر
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: *وحید*