جاذبه های گردشگی بوئین‌زهرا

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی

بسیاری از آثار و مکان‌های قدیمی و تاریخی شهرستان بویین زهرا در زلزله دهه چهل تخریب شد ولی مهم ترین آن‌ها را برج‌های دوگانه خرقان، کاروانسرای محمد آباد، کاروانسرای آوج، کاروانسرای هجیب، منطقه تاریخی سگزآباد، تپه زاغه و تپه قبرستان تشکیل می‌دهد.
از جمله:
برج‌های دوگانه خرقان

چت اورداپ


خرقان در منطقه‌ای کوهستانی در جنوب غربی قزوین، قرار دارد
برج‌های آرامگاهی خرقان در 1 کیلومتری حصار ارضی، از توابع خرقان غربی و در ۳۲ کیلومتری جاده قزوین - همدان قرار دارند.
در این منطقه دو آرامگاه از دوره سلجوقی بر جای مانده است. برج اول 8 ضلعی است و بر هر ضلع آن؛ طرح‌های متنوع آجری منقوش شده است.
این برج دارای گنبدی دوپوش است که دو پلکان مارپیچ به آن منتهی می‌شود.
ارتفاع این آرامگاه در حدود 15 متر و قطر بنای آن حدود 11 متر است. بر اساس متن کوفی موجود در این بنا، این برج در سال 460 ه قمری ساخته شده است.برج دوم؛ با فاصله حدود 30 متر از برج اول، از نظر شکل و ابعاد ، تقریبا ً هم اندازه برج اول است.این بنا دارای گنبد دو پوش و یک پلکان منتهی به فضای بین این دو پوشش است. کتیبه این برج، تاریخ 486 قمری را نشان می‌دهد. برج‌های آرامگاهی خرقان با بیش از 50 طرح آجری، جزء شاهکارهای آجرکاری معماری ایران به شمار می‌آیند.
این برج‌ها در محوطه وسیعی به فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند و از بسیاری جهات به هم شبیه‌اند اما برج شرقی، قدیمی‌تر از برج غربی است.
کاروانسرای محمد آباد

چت اورداپ


کاروانسرای محمدآباد مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان قزوین بوئین زهرا، روستای محمدآباد خره واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۳۹۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کاروانسرای هجیب

چت اورداپ


هجیب كاروانسرایی است كه در دوران صفوی، در روستای هجیب امروز ساخته شده. مساحت 5850 متر مربع با 4000 متر مربع زیر بنا و 36 حجره از وسعت کم نظیر این کاروانسرا حکایت دارد. آن هم در روزهایی که قزوین به خاطر ویژگی های خاص جغرافیایی اش به مسیر عبوری كاروان‌های تجاری از نقاط مختلف كشور تبدیل شده بود. 48 كیلومتری جاده بوئین زهرا به ساوه كه می‌رسید، كافی است مسیری را طی كنید تا به روستای هجیب برسید. مسیر شمال غرب روستا را را طی کنید تا بنای کاروانسرا را خواهید دید.

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر بوئین‌زهرا عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در بوئین‌زهرا

اطلاعات دیگر از بوئین‌زهرا
اطلاعات عمومی استان قزوین
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: abbas99amini