جاذبه های گردشگی ایوان

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی


شهرستان ایوان


شهرستان ایوان در 25 کیلومتری ایلام در مسیر جاده ی ایلام –اسلام آباد غرب واقع شده است.زبان مردم ایوان کوردی کلهری میباشد.

منطقه ی ایوان دارای معادن نفت،گاز،گچ وسنگ سیمان می باشد.باوجود وفور معادن نفت وگاز در این منطقه،هنوز از این چاه ها بهره برداری نشده است.

ایوان منطقه ای خوش آب و هوا می باشد که در دشتی نسبتا وسیع واقع است.


شهرستان ایوان:


آتشکده ی سیاهکل، طاق شیرین وفرهاد،تفرجگاه ییلاقی خوران،تفرجگاه جنگلی منطقه سراب ایوان،سنگ نوشته دویران ،غار طلسم،شکارگاه شرازول ،دره زیبای دانوک،زیارتگاه سید عبدالله وحاجی حاضر،آثار تاریخی روستای سرتنگ،شهر تاریخی جوی زر
آتشکده ی سیاهکل:آتشکده سیاهکل یا سه پا،تنها آتشکده استان ایلام است که تقریبا سالم میباشد.این اثر تاریخی در روستای سیاهکل ودر حاشیه ی رودخانه کنگیر ساخته شده است.بنای آتشکده در مسیر راه باستانی قرار گرفته که آثار ساخت وسازه های چون قلعه،محوطه وبنا در فواصل دور ونزدیک ان وجود دارد.مصالح ساخت بنا قلوه سنگ وگچ نیم کوب بوده که چند فصل کار مرمتی وحفاظتی بر روی آن صورت گرفته است.بنای مذکور در فهرست آثار ملی قرار گرفته و مربوط به دوران ساسانی است.دره دانوک:

این دره یکی از دره های بسیار زیبا وبزرگ رشته کوه شرازول میباشد که در قسمت جنوب شرقی دشت ایوان قرار دارد.این دره با داشتن طبیعت پوشیده از جنگل وچشمه آب بزرگی که در آن جاری است مرکز بسیار زیبای تفریحی منطقا است واز طرف جاده روستای کلان میتوان به این دره زیبا دست یافت.


دره دانوک ایوان

بانکول:

کوه بانکول در ناحیه مهراب،در 10 کیلومتری شمال ایلام واقع شده است.ارتفاع این کوه 2304 متر است.رودخانه های مورت،کنگیر وآبزنگان از کوه بانکول سرچشمه میگیرند.این کوه نیمه جنگلی از شمال غرب به سوی جنوب شرقی با طول 30 کیلومتر وبا عرض متوسط 6 کیلومتر کشیده شده است.واز سوی جنوب شرقی به کوه مانشت متصل است.مسیر جاده ایلام- کرمانشان از غرب کوه میگذرد.
امامزاده سید عبدالله:

در فاصلهی 5 کیلومتری شهر ایوان در روستای هلشی در دامنه کوه شرازول واقع شده است.این امامزاده بنا به رویات از نوادگان امام ششم شیعیان امام جعفر صادق میباشد .این زیارتگاه با توجه به قرار گرفتن در دل طبیعت مامن امنی برای صاحبان اندیشه ودل است.


امامزاده سید عبدالله ایوان

چشمه سفید:

این چشمه در قسمت شرق دشت ایوان و دردامنه ی کوه مانشت قرار دارد.این محل با داشتن دو چشمه آب سرد وگوارا وطبیعت بسیار زیبا،یکی از مراکز تفریحی در فصل تابستان است.پوشیدگی منطقه از جنگا بلوط وکوهستانی بودن ان زیبایی منطقه را افزایش داده است.

طاق شیرین وفرهاد:

طاق شیرین وفرهاد در مسیر راه بخش زرنه به شهر سومار در منطقه ی کوشک روستای چهل زرعی،مشرف به رودخانه ی فصلی کوشک قرار گرفته است.

در ساخت بنا از سنگ های حجیم وبزرگ حجاری شده به صورت خشکه چین استفاده شده است.نمای خارجی آن همانند یک استراحنگاه کوچک است که به علت فرسایش،قسمت عمده ی آن تخریب گردیده است.پشت بم پلکانی و سبک معماری منحصربفرد و جاذب های طبیعی تنگه از ویژگی هی ان محسوب میشود.این اثر نیز در آثار ملی به ثبت رسیده شده است.

سنگ نوشته دویران

این سنگ نوشته که در ورودی دره مصفای دویران در ضلع شمالی شهر ایوان قراردارد.تصویری از اسب وچند نمونه باقی مانده از خطوط درسنگ نوشته موجود میباشد.

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر ایوان عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در ایوان

اطلاعات دیگر از ایوان
اطلاعات عمومی استان ایلام
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

تاکنون ویرایش نشده