جاذبه های گردشگی ارومیه

پیش بینی وضع هوا

جاذبه های گردشگی

ویژگی های جغرافیایی شهرستان ارومیه:ارتفاع از سطح دریا 1332 متر و جمعیت آن 583255 نفر است. شهر اروميه (مركز استان آذربايجان غربي) در جلگه‌اي به طول 70 كيلومتر و عرض 30 كيلومتر در كنار درياچه لاجوردي اروميه گسترده است. اين جلگه از رسوبات رودهاي باراندوز، شهرچاي، روشه چاي ونازلوچاي كه همه ساله به طور منظم آن را مشروب مي‌سازند پوشيده شده است. پيشينه تاريخي و استقرار اين شهر در مسير قفقاز، ارمنستان، آسياي صغير و بين‌النهرين ونيز زمين‌هاي بارور و آب و هواي مساعد، اهميت بسيار ويژه‌اي را به آن بخشيده است.غرب درياچه اروميه همواره پيش از ساير نقاط ايران مورد توجه ملل ماقبل تاريخ قرار داشت، زيستگاه‌هاي متعددي نيز كه امروزه تپه‌هايي از آنها باقيست، مؤيد همين امر است. يكي از اين تپه‌ها كه به نام «گوي تپه» معروف است،‌ با قديمي‌ترين تپه‌هاي باستاني بين‌النهرين، آسياي صغير و فلات ايران رقابت مي‌كند.انتساب چند زرتشتي كه در هنگام تولد عيسي (ع) به بيت الحم رفته بودند و در اروميه مدفونند حاكي از آن است كه اين شهر يكي از بزرگترين كانون‌هاي مذهبي و اجتماعي گذشته‌هاي دور بوده است و سرداران و امپراطوران روم جهت دستيابي به آتشكده يا آذرخش بزرگ زرتشتيان (آذر گشنسب) و پايتخت تابستاني ساسانيان (گزنا) – تخت سليمان- بارها از آن عبور كرده‌اند.بعد از اسلام نيز اروميه دومين شهر مهم آذربايجان، پس از مراغه، به شمار مي‌رفت، از قرن 15 ميلادي كه تركان عثماني جايگزين امپراطور روم شرقي شدند، بازار اروميه به عنوان شهر سرحدي اهميت فوق‌العاده‌اي پيدا كرد و از برج وباروي مهمي برخوردار شد. برج سه گنبد و مسجد جامع اروميه از يادگارهاي عظمت تمدن اسلامي در منطقه به شمار مي‌رود.شهر اروميه نقطه تلاقي اقوام و اديان پيرامون خود از قبيل آشوري‌ها، ارمني‌ها، يهودي‌ها و بالاخره مسلمانان بود و به تبع آن حائز ويژگي‌هايي شد كه در بخش‌هاي ديگر مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
ازجاذبه های مهم این شهیرستان بنای تاریخی مسجدجامع ارومیه میباشد.

نوع بنا : تاریخی

قدمت : قرن هفتم

مسجد جامع یکی از اثار کهن و قدیمی شهر تاریخی ارومیه است. این مسجد در میان بازار قدیمی این شهر قرار دارد. و یکی از ارکان اصلی بافت قدیمی شهر است. بعضی از محققین اعتقاد دارند که در ابتدا این بنا اتشکده بوده است و بعد از ورود مسلمین ویران گشته است و سپس در قرن هفتم بر روی ان مسجدی بنا شده است.به اعتقاد این دست از محققین سبک گچبری ها ,تزئینات, ستون بندی ها طاق های مسجد عینا شبیه سبک معماری سلجوقیان است. تاریخ تجدید بنای این مسجد معلوم نیست اما محراب ان در تاریخ 676 ه.ق ساخته شده است. این مسجد به همراه بافت قدیمی شهر مخصو صا بازار و راسته های ان بار ها مورد مرمت قرار گرفته است . مسجد جامع با دو ورودی که از صحن بزرگ ان منشعب می شود,به بازار راه دارد. این مسجد دارای اثاری از دوره های مختلف است. شبستان گنبد دار قدیمی : هسته اولیه این بنا را تشکیل میدهد.حاوی کلیه مشخصات معماری اسلامی است.به احتمال زیاد این بخش متعلق به دوران سلجوقیان است.محراب مسجد با گچبری خیلی نفیس در این قسمت قرار دارد.و در زمان ایلخانان ساخته شده است. چهل ستون متصل به شبستان گنبد دار: زمان ساخت ان جدید تر از ساختمان اولی به نظر میرسد در خاک برداری از کف ان مقداری اشیای متعلق به دوره ایلخانیان به دست امده است. این چهل ستون به خاطر صدمات وارده چندین بار مرمت شده است. حجره های قدیمی اطراف صحن مسجد: این حجره ها متعلق به اوایل دوره زندیه است بر اساس سنگ نوشته ان متعلق به سال 1184ه.ق است. بخش نو ساز اطراف صحن: این مجموعه به جای بافت فرسوده ساخته شده و بیشتر در دو دهه اخیر است.مصالح به کار رفته در مسجد نیز متفاوت است . شبستان گنبددار و چهل ستون با دو نوع مصالح - قسمت تحتانی و قسمت های بالایی ان از اجر ساخته شده است.از مهمترین عوامل تزئینی مسجد کتیبه های کوفی دور گنبد و گچبری محراب ان است.
آدرس :خیابان اقبال ,شهر تاریخی ارومیه
یکی دیگرازاماکن تفریحی این شهرستان
چشمه قینرجه ‏

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر ارومیه

نوع بنا : طبیعی
این چشمه در 27 کیلومتری جاده ارومیه – سلماس و 7کیلومتر بعد از کارخانه قند واقع شده است آب آن از دو محل خارج می ‏شود . محل اول ، حوضچه طبیعی دایره ای شکل به قطر تقریبی 3متر و عمق 10 سانتی متر است . در 25 متری غرب این مظهر ‏نیز حوضچه تقریبا دایره ای شکل دیگری به قطر 1/25 متر و عمق 84/0 تا 36/1 متر وجود دارد . دور حوضچه را رسوب های ‏آهکی که نتیجه رسوب گذاری آب چشمه می باشد پوشانیده است . در قسمت شمال حوضچه گاز به مقدار زیاد خارج می شود ‏و بوی هیدروژن سولفوره استشمام می گردد . نتیجه بررسی و آزمایش هایی که از آب چشمه قینرجه به عمل آمده نشان داده ‏است که آب آن در ردیف آبهای کلروره بیکربنات مخلوط و سولفات سدیک گازدار و گوگردی سرد است که در بعضی از ‏حوضچه ها جمع شده است و مورد استفاده قرار می گیرد . ‏
آدرس :در 27 کیلومتری جاده ارومیه – سلماس ‏
ازجاذبه های دیگراین شهرستان:
جاذبه های گردشگری شهر ارومیه
مسجد جامع ارومیه مسجد سردار (ساعتلو) مسجد حمامیان
مسجد چورس مسجد داش اغلیان مسجد سید الشهدا ء
امامزاده برکشلو مسجد سردار مسجد مناره
بقعه دیزج تکیه مقبره سه گنبد درياچه مارميشلو
كليساي ننه مریم كليساي حضرت مریم مقابر روستای تمتمان
پارک ملی ارومیه پل باراندوز تپه اهرنجان
تپه هفتوان تپه دالما چشمه زنبیل
حمام آخوند دریاچه ارومیه ساختمان جهاد دانشگاهی
ساختمان شهربانی ارومیه ساختمان شهرداری ارومیه سنگ نبشته کله شین
غار تمتمه غار ميرداود قلعه اسماعیل آقا
قلعه کاظم داشی (کاظم خان ) کاروانسرای ارومیه کتبیه عین الروم
کتبیه محمودآباد کتبیه موانا کلیسای پتروسوپولوس
کلیسای حضرت مریم (ماوانا) کلیسای قره باغ قلعه بردوك
قلعه دم دم کلیسای مارتوما (بالولان) کلیسای ماردانیال

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر ارومیه عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در ارومیه

اطلاعات دیگر از ارومیه
اطلاعات عمومی استان آذربایجان غربی
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: تبسم هنارcomy