صنایع دستی و سوغات یزد

پیش بینی وضع هوا

صنایع دستی و سوغات

»»»» صنایع دستی و سوغات یزد««««

عمده ترين صنعت دستى استان يزد، فرش بافى است.هنر ترمه بافى در يزد سابقه تاريخى دارد وابتدا در انحصار زرتشتيان بوده و از آن براى تهيه شلوارهاى مخصوص مجالس جشن عروسى استفاده ميشده است.


سوغات یزدنقش ترمه بيشتر جقه، شاخ گوزن و گل محمدى است.
ترمه، پارچه اى است در نهايت زيبايي كه تار آن از ابريشم تابيده و پود آن از ابرشم، نخ و پشم الوان است ترمه هاى قديم را به سر انگشت مى بافتند و به اين دليل به انگشت باف معروف بودند. امروز توليد ترمه، نيمه دستى است.
-------------------------------------------------------------

از بهترين سوغاتى هاى شهر يزد ، شيرينى هاى آن است. باقلوا، قطاب، زولبيا، پشمك، لوز بيد مشك، حاجى بادام و لوز پسته از شيرينى هاى معروف يزدى است. سوهان، عرقيات سنتى و حلوا ارده يزد نيز معروف است.
-------------------------------------------------------------
صنایع دستی یزد را سرامیک و سفال، کاشی سازی، زرگری، زیلوبافی، شعربافی، ترمه بافی، فرش بافی، شمد، دستمال، مخمل، دارایی، چادرشب بافی، قناویز، دندانی، گیوه بافی، حصیر بافی، خورجین بافی، روفرشی، سفره، احرامی، قلم‌زنی، شیشه‌گری، چرم‌سازی، موتابی و نمدمالی تشکیل می دهند.
-------------------------------------------------------------
منبت کاری:

- منبت کاری ˈ یکی از صنایع دستی استان یزد است که با استفاده از کنده کاری روی چوب‌انجام می‌شود و اوج هنر صنعتگران صنایع دستی این استان در این صنعت خودنمایی می‌کند.

منبت کاری از قدیم در ایران رواج داشته و مورخین کنده کاری روی چوب را یکی از ارزشمندترین هنرهای سنتی ایران باستان می‌دانند.

اوج هنر منبت کاری در دوره صفویان است و آثار این دوره به صورت درها ، منبرها ، رحل‌های قرآن ، ستون‌های چوبی اتاق، دسته خنجر، قاشق و شربت خوری دیده می‌شود.

هنر منبت در دوره زندیه و قاجار از رونق افتاد و ساختن اشیای کوچکتر از جمله رحل قرآن و قاب آیینه به جای درهای منبت و قطعات بزرگ متداول شد.


-------------------------------------------------------------
شال چهارقدی:

- شال چهارقدی ، اتابکی، راه راه، محرمات، کشمیر، زمردی و امیری مهمترین شال‌های ترمه‌های ایرانی است.

در شال‌های نوع کشمیر، نقشه شاخ گوزن و نقش درخت طراحی می‌شود و در شال زمردی رنگ نیلی و سبز جلوه‌های خاصی به آن می‌دهد.

ریشه رناس، حنا، توت، زرد چوبه، پوست بلوط و برگ سماق، پوست گردو، برگ چای ، پوست خشخاش ، برگ مو و پوست درخت سیب از جمله منابع برای تهیه رنگ ترمه است.
-------------------------------------------------------------
حصيربافي:

- حصيربافي يا بافت بوريا كه با استفاده از الياف درخت خرما است، در مناطق مختلف استان يزد چون بافق، طبس، بهاباد، مباركه و روستاي «زدين» اردكان رواج دارد. مهم‌ترين مراكز توليد اين صنعت در مناطق طبس و بافق متمركز است. انواع توليدات حصيري عبارتند از: انواع كلاه، بادبزن، جارو، سبد و پادري
-------------------------------------------------------------جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر یزد عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در یزد

اطلاعات دیگر از یزد
اطلاعات عمومی استان یزد
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: چگوارا