صنایع دستی و سوغات قشم

پیش بینی وضع هوا

صنایع دستی و سوغاترشته‌هاى صنایع دستى متداول و سنتى در جزیره قشم پیش از این محدود با بافت نوارهاى تزئینى لباس (شک‌بافى). رودوزى و سوزن‌دوزى (خوس‌دوزى، گلابتون‌دوزى)، ساخت محدود عود به عنوان ساز سنتى، توربافى و گرگوربافى بود اما در این سال‌ها رشته‌هاى جدیدى نظیر قالى‌بافى، گلیم‌بافى، نگارگرى، حصیر و سبدبافى، تولید فرآورده‌هاى گوناگون از بقایاى آبزیان و انواع زینت‌آلات هم به صنایع دستى قشم اضافه شده که به‌طور عمده زنان و دختران جزیره در شهرها و روستاها به آن مى‌پردازند و کارگاه‌ها نیز در خانه‌ها دایراند.


نواربافى و رودوزى‌هاى سنتى:

تداوم رسوم و سنت‌هاى گذشته موجب شده تا زنان جزیره قشم با بهره‌گیرى از ذوق و سلیقه و توانمندى‌هاى ذاتى خویش و کاربرد نخ‌هاى فلزى و الیاف ابریشمى یا الیاف مصنوعى اقدام به گلابتون‌دوزى، خوس‌دوزى و بافت نوارهاى تزئینى در طرح‌ها و رنگ‌هاى بسیار متنوعى نمایند. به‌گونه‌اى که ضمن درهم تابیدن و بافتن نخ‌ها و الیاف گوناگون با هنرمندى خاص بیش از پنجاه نوع طرح تنها در رشته نواربافى (شک‌بافى) پدید آورده و طرح‌ها و نقش‌هاى خوس‌دوزى و گلابتون‌دوزى آنها بسیار متنوع و غیرقابل شمارش بوده و جملگى حاکى از گرایش فوق‌العاده آنها به زیبایى است که معمولاً با تلفیق پولک‌هاى رنگین و سوزن‌دوزى بسیار ماهرانه براى تزئین لباس زنانه به مصرف مى‌رسد.

از دیرباز، زنان جزیره قشم به مدد رودوزى‌ها و سوزن‌دوزى‌هاى سنتى و متنوع، دمپاى شلوارهاى محلى خود را به‌گونه‌اى تزئین مى‌کرده‌اند که گویى به جاى قدم نهادن بر زمین خشک و تفته جزیره. بربوستانى مملو از بوته‌ها و گل‌هاى رنگارنگ گام برمى‌دارند و شاید هم از این طریق به بیان آرزوهاى نهفته خویش در قالب کاربرد هنرهاى پرجاذبه شک‌بافى و گلابتون‌دوزى در تزئین شلوارهاى محلى پرداخته‌اند.

گلیم‌بافى:

گلیم به عنوان نوعى زیرانداز متداول، داراى انواع مختلف با نام‌هاى محلى گوناگون در سراسر کشور است. این رشته چه از نظر تعداد جمعیت شاغل و چه از جهت میزان تولید سالانه، پس از فرش در میان صنایع‌دستى ایران مقام دوم را دارد. استفاده از روش‌ها و شیوه‌هاى پیچیده بافت، طرح‌هاى متنوع و کاربرد مواد اولیه مرغوب، موجب شده که گلیم‌هاى تولیدى ایران موقعیت منحصربه‌فردى را در جهان پیدا کند.

هرچند که صنعتگران جزیره به همت و تلاش خانم پروین دره شورى در سال‌هاى اخیر با گلیم‌بافى آشنا شده‌اند ولى در همین مدت کوتاه چنان علاقه و استعدادى از خود در این زمینه نشان داده‌اند که حاصل کار آنها با تولیدات معروف استان‌هاى فارس، آذربایجان شرقى و اردبیل با پیشینه چند صدساله برابرى مى‌کند.

گلیم‌هاى تولیدى قشم که با ظرافت خاصى توسط زنان و دختران هنرمند این دیار بافته مى‌شود، داراى نقوش هندسى رایج در گلیم‌هاى ایرانى و بعضاً ملهم از نقش‌هاى محلى جزیره بوده و در بافت آنها از تار و پود پشمى استفاده مى‌شود، وسیله اصلى کار عبارت از دار عمودى فلزى و قابل جابه‌جایى است.

اندازه گلیم‌هاى بافته شده بسیار متفاوت بوده ولى رایج‌ترین آن 80×100 و 100×150 سانتى‌متر به صورت زیرانداز و 50×100 سانتى‌متر به عنوان سجاده است. این گلیم از نوع دورو بوده به این معنى که از هر دو روى آن مى‌توان به‌طور یکسان استفاده کرد. سبک بودن وزن و قابلت تا کردن و کم حجم شدن از جمله ویژگى‌هاى این نوع گلیم است که کاربرد زیادى براى آن در مسافرت فراهم مى‌کند. به علاوه، با تلفیق گلیم و چرم اقلام متنوعى از کوسن، کیف، چمدان و نظائر آن تولید مى‌شود که زیبایى و مصارف گوناگونى دارد.
جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر قشم عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در قشم

اطلاعات دیگر از قشم
اطلاعات عمومی استان هرمزگان
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: كلاوس