صنایع دستی و سوغات دورود

پیش بینی وضع هوا

صنایع دستی و سوغات

قالی بافی


در گذشته فرش بافي رونق خاصي داشت و فرش هايي با طرح هاي متنوع و متراژهاي مختلف بافته و عرضه ميشد ولي در حال حاضر چندان رونقي ندارد و اگر هم فرشي بافته شود در متراژهاي کوچک مي باشد .
دار کردن قالي با مراسم خاصي صورت ميگرفت و معمولا يکي خانم هاي باتجربه روستا وظيفه چله کشي و دار کردن قالي را بر عهده داشت و در زماني که کار دار کردن قالي شروع ميشد يکي از افرادي که بنا بر اعتقاد آنان پاي سبکي داشت (خوش يمن بودن ) فرا خوانده ميشد تا در زمان شروع کار از آن محل عبور کند تا موجب برکت در کار شود بعد از اتمام کار و دار کردن قالي نيز فردي که صاحب قالي بود بين افراد شيرني که معمولا به صورت سنتي نيز تهيه ميشد پخش ميکرد .
با شروع به کار بافت قالي مجددا از فردي که پاي سبکي داشت درخواست ميشد تا به کار برکت ببخشد و قالي بافي نيز با همکاري خانم هاي روستا انجام ميشد به اين صورت که گروهي از خانم ها متعهد ميشدند که به نوبت هر روز براي يکي از خانم ها قالي بافي کنند و روز بعد براي شخص ديگر و به همين صورت مي چرخيد و در هنگام فرش بافي نيز آواز هايي با لهجه محلي و ريتم هاي خاصي خوانده ميشده و يا زير لب زمزمه ميکردند.
در نهايت با تمام شدن بافت قالي و بريدن آن شخص صاحب فرش بين آشنايان و يا اهالي شيريني پخش ميکرد که اصطلاحا سربرانه نام داشت
نتيجه حاصل از اين کار ايجاد حس همکاري همدلي بين افراد و انتقال تجربه افراد يه يکديگر و يا افراد بي تجربه بود در عين حالي که صميميت خاصي بين افراد نيز بوجود ميام

له یا گلیم[pic:118180]
له یا گلیم یکی دیگر از دست بافته های عشایر لرستان می باشد این دست بافته که برای مفروش کردن سیاه چادر به کار برده می شود . به وسیله ی تمدار بافته می شود . گلیم را در ابعاد متفاوتی می بافند معمولاً اندازه گلیم های بافته شده توسط زنان عشایر 2*5/1 یا 3*5/1 می باشد .
مدت زمان لازم برای بافت این وسیله حدود یک هفته می باشد در صورتیکه زنان همسایه با هم همکاری داشته باشند شاید کمتر از این مدت لازم باشد .
زنان عشایر معمولاً در ییلاق به بافت له یا گلیم اقدام می کنند زیرا در ییلاق تقریباً شیر دوشی و تهیه لبنیات به علت آبستن بودن دامها متوقف می گردد لذا زنها اوقات بیشتری برای بافتن بدست می آورند . زنان عشایر پس از ریسیدن نخهای نسبتاً ظریف، آنها را رنگ کرده و سپس برای تثبیت آنها کلافه نخ را در ماده ای به نام گنل که در یک گیاه کوهی به همین نام گرفته شده قرار می دهند .
بدین ترتیب نخ ها برای بافت آماده می شوند سپس تمدار ( دار افقی ) را آماده کرده و بافتن له را شروع می کنند ابزار بافت گلیم عبارتند از : سک - کرکیت - تمدار

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر دورود عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در دورود

اطلاعات دیگر از دورود
اطلاعات عمومی استان لرستان
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: ♥امین♥