صنایع دستی و سوغات بوشهر

سوغات و صنایع دستی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــــــ

**صنایع دستی و سوغات بوشهر**

هنرهاي سنتي استان بوشهربه دليل دوربودن از مركز وهمچنين نبودن مواداوليه در منطقه، معدود و تنها شامل رشته هاي زير است:

حصير بافي ،عبابافي ، منبت ، گره سازي( گره سازي امروزديگر رايج نيست ) گليم ،گبه،قالي و جاجيم و رشته هاي گليم و گبه به دليل اينكه از بازارخوبي بهره مند است فعـــال مي باشد ، اماعبا بافي رو به فراموشي است. سفال گري به دليل نبودن بودجه كافي در دسترس هنرمندان و دور بودن از مركز از كيفيت خوبي برخوردارنيست .هنرهاي سنتي در اين منطقه انگشت شمار است، اما در بيشتر روستاهاي شهرستانهاي دشتي ، دشتستان گناوه، كنگان و دير به گبه بافي مشغولند.در گبه بافي ، روستاي شول شهرستان گناوه از اهميت خاصي برخوردار است زيرا قدمت بيشتري درگبه بافي دارد.گبه هاي شول به كشورهاي حوزه خليج فارس و حتي اروپا صادر مي شود.نقشه هايگبه هاي صادراتي توسط شركت ها سفارش داده مي شود و نقش هايي است كه مورد پســند بازار اروپا است و ريشه در گبه بافي محلي ندارد.‏.

*******************************************
**سوغات شهر بوشهر**

انواع سوغاتيها : خرما ، حلواي مسقطي ، ارده ، حلوا راشي ، حلواي سنگك ، خارك پخته ، انواع ماهي و ميگو ، عروسك ها و كالاهايي تزئيني صدفي و انواع حصيرها و سبد هاي بافته شده از برگ درخت نخل از سوغاتي هاي استان بوشهر مي باشد .
*******************************************
**گلافی( لنج و قایق سازی)**

جاده نیروگاه - لنج و قایق سازی ( گلافی):

*


شهر بوشهر در استان بوشهر

*

لنج و قایق سازی از قدیمی ترین و مهمترین صنایع دستی بوشهر محسوب می شود كه سابقه آن به دوره افشاریه می رسد. نیروی شاغل در این بخش منحصر به همان سازندگان لنج و قایق ( گلافان ) قدیمی می گردد. مصالح اولیه مورد نیاز چوبهای جنگلی مقاوم در مقابل رطوبت برای اسكلت و تخته های مرغوب هندی به نام ( سای ) برای بدنه آن است و بقیه از محل تأمین می شود.
*******************************************
**گلیم بافی**
نقاط روستایی و شهری - گلیم بافی :

*


شهر بوشهر در استان بوشهر

*

تقریباً در بیشتر نقاط روستایی رایج است. فصل بافت گلیم معمولاً در زمستان می باشد و خانواده های روستایی در كنار سایر فعالیتهای كشاورزی و دامپروری ، از اوایل پاییز كه فصل چیدن پشم گوسفندان آغاز می شود خود را برای شروع كار در زمستان آماده كرده و تدریجاً شستشوی ، ریسیدن پشم و رنگرزی را آغاز می كنند و در اوایل دیماه بكار بافت می پردازند. تار گلیم های روستایی اغلب از موی بز كه دارای استحكام بیشتری می باشد انتخاب می شود. ولی پود مصرفی تماماً ار پشم است.
********************************************
گبه
نقاط روستایی و شهری - با توجه به وضعیت خاص اقتصادی در استان بوشهر صنایع دستی و بویژه صنایع دستی روستائی از گذشته دارای نقش تعیین كننده و مهمی در معیشت روستائیان منطقه بوده و بیشتر ساكنان نواحی روستایی به علت محدود بودن بخش كشاورزی و بیكاریهای فصلی ناشی از آن كوشیده اند تا از امكانات موجود و مواد اولیه ای كه طبیعت در اختیار آنان قرار داده است به عنوان وسیله ای برای كسب در آمد بیشتر و امرار معاش استفاده كنند و به تولید محصولاتی مانند قالی ، گبه ، عبا ، گلیم ، حصیر ، سفال ، گیوه ، مشك ، دولچه ، زنبیل ، سبد ، تور ، سوزن دوزی ، نساجی و مصنوعات رودوزی شده اقدام كنند.
گبه بافی :

برجسته ترین صنعت دستی و خانگی استان بوشهر كه تقریباً در بیشتر نقاط روستایی و حتی شهری رایج بوده و شغل اول یا حرفه دوم تعداد زیادی از خانوارها محسوب می شود ، بافت گبه است.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
گردآورنده:کیوان(police)

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر بوشهر عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در بوشهر

شاهین لو

ضنایع دستی

استان بوشهر - در این بخش می توان از تور بافی، گبه بافی، گلیم، نمد، کوزه ، حصیربافی، سوزن دوزی، گیوه دوزی،
زنبیل و سبد بافی نام برد

melika24

سفالگری

بوشهر - به دلیل اهمیت آب در منطقه گرم و کم آب بوشهر تهیه وسایلی از قبیل کوزه آب، حبانه، کوزه قلیان، سرقلیان، کاسه، بشقاب و غیره با استفاده از خاک رس موجود در مناطق مجاور از دیرباز در شهرهای استان رایج بوده است.

melika24

صدف سازی

بوشهر - وفور صدف و گوشواره های دریایی در سواحل طولانی استان امکان تولید کالاهای جذاب و زیبای صدفی و دریایی را فراهم ساخته است که نیازمند حمایت و سرمایه گذاری درجهت تامین بنیه مالی صنعتگران و آموزش روش ها و طرح های مورد پسند بازار و ایجاد کارگاه های مجهز می باشد.

melika24

گرگور بافی

بوشهر - گرگور یکی از وسایل صید ماهی است و با سیم گالوانیزه بافته می شود. در سواحل طولانی استان کاربرد فراوانی دارد و به استان های مجاور نیز صادر می گردد.

prototype2

صنایع دستی بوشهر

_______________________________________ - 09353676992 گبه:
گبه نوعی قالی با پودهای تقریباً ضخیم و دراز است که غالباً با مواد اولیه خودرنگ در طرحهای بدیع و سنتی و بر روی دارهای قالیبافی افقی و به شیوه قالی بافته می شود.
گبه برجسته ترین صنعت دستی و خانگی این استان است که تقریباً در اکثر نقاط روستائی و حتی در بعضی مناطق شهری رایج بوده و شغل اول یا حرفه دوم تعداد زیادی از خانواده ها محسوب می شود. زمینة گبه های بافت مناطق مختلف بوشهر تقریباً دارای رنگهایی نظیر، سفید، شیری، و قهوه ای است و نقوش به رنگهای مشکی و حنایی و قرمز … می باشد.
گبه بافان برا ی ایجاد نقوش بر روی فرآورده های خود در حین بافت از نقشه استفاده نمی کنند بلکه اکثراً بطور ذهنی به این کار می پردازند و بیشتر بافندگان یک یا چند طرح را در ذهن داشته و در بافت آن دارای مهارت هستند. در مجموع می توان گفت وجه مشترک تمامی گبه های تولیدی در استان به گونه ای نقش پردازی سنتی است که طی قرنها پرورش یافته و از نوعی ارزش هنری ویژه برخوردار است.
مواد اولیه استفاده در بافت گبه های سنتی غالباً از دامداران ساکن در همان مناطق خریداری و تهیه می گردد که پس از شستشو و در بعضی موارد با رنگرزی گیاهی در محل آماده می گردد. ولی در حال حاضر بیشتر مواد اولیه مورد نیاز بافندگان توسط پیله وران و تجار از سایر مناطق کشور تهیه می گردد که با رنگهای گیاهی رنگرزی گردیده اند.
امـروزه تـولیـد گبـه در استـان بوشهر به سفارش کشورهای اروپایی بوده که توسط تجار و پیله وران تولید می گردد و رنگهای استفاده شده در زمینه آنها بیشتر رنگ گل گز، خودرنگ، آبی، سبز، پرتقالی می باشد که تماماً از رنگهای گیاهی بوده و از اشکال حیوان، عروسک در زمینه آن استفاده می گردد. لازم به توضیح میباشد تمامی گبه های تولید شده صادراتی بوده

شهر بوشهر در استان بوشهر شهر بوشهر در استان بوشهر شهر بوشهر در استان بوشهر شهر بوشهر در استان بوشهر
شهر بوشهر در استان بوشهر شهر بوشهر در استان بوشهر شهر بوشهر در استان بوشهر شهر بوشهر در استان بوشهر
شهر بوشهر در استان بوشهر شهر بوشهر در استان بوشهر  استان بوشهر شهر بوشهر در استان بوشهر

آخرین ویرایش مختصات توسط: شاهین لو

چت بوئین‌زهرا | چت روم سعادت‌شهر | چت دلفان | چت پاوه | چت روم کیلان | چت فردوس | چت روم سیوند | چت میناب | چت کردکوی | چت روم بیجار |