سازمان ها و شرکت ها رشت

شهر صنعتی رشت

شهرصنعتی رشت در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی تاسیس شد. این شهر صنعتی که یکی از پنج شهر صنعتی بزرگ کشور است در ۱۲ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مکانی بسیار زیبا واقع است. تأسیسات زیر بنایی کم نظیر شهر صنعتی رشت، این مکان را در زمره مناسب‌ترین محل‌ها برای اجرای طرح‌های بزرگ صنعتی قرار داده‌است. سهامداران فعلی شهر صنعتی عبارتند از: شرکت شهر صنعتی البرز، شرکت سرمایه‌گذاری بانک صنعت و معدن، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، شرکت کارگزاری بانک کشاورزی، شرکت ساتکاب وابسته به وزارت نیرو و شرکت خدمات مدیریت غدیر.

شهر صنعتی رشت طبق مصوبات اولیه در وسعتی به میزان ۲۲۸۸ هکتار طراحی و ۵۲۰ هکتار آن آماده‌سازی و بخش عمده‌ای به متقاضیان واگذار گردیده‌است که با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، بر اساس تقاضا قابل توسعه می‌باشد.

در حال حاضر تعداد ۲۸۰ واحد صنعتی در این شهر وجود دارد که از این تعداد ۱۴۰ واحد در حال کار و ۱۱۰ واحد نیز در حال احداث می‌باشند. اغلب بانک‌ها در شهر صنعتی رشت دارای شعبه بوده و عملیات بانکی در آنها به سهولت انجام‌پذیر است. همچنین شعبه سازمان تأمین اجتماعی در شهر صنعتی افتتاح و کلیه امور بیمه‌شدگان شهر صنعتی در این شعبه انجام می‌شود. دفتر پست نیز در شهر صنعتی از سال‌ها قبل در حال کار بوده و هم اکنون امور کلیه مرسولات از جمله مرسولات خارجی در این شعبه انجام می‌پذیرد.

در شهر صنعتی رشت سایر خدمات عمومی از جمله ایستگاه آتش‌نشانی، مرکز مخابرات و پست امداد گاز مستقر و به فعالیت مشغول می‌باشند.

جهث مشارکت در تکمیل بانک اطلاعاتی شهر رشت عضو سایت شوید
این کار جهت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده میباشد.

عضویت در رشت

بازار اصلی رشت

رشت - وقتی صفحات تاریخ را ورق می زنیم به کلمه((رشت بازار))( بازار در گودی قرار گرفته)برخورد می کنیم. گویا این نام از آن رو به این بازار اطلاق شده است که هر پیله ور و یا مسافری که از بخشهای جنوبی ( مانند کهدم و رودبار)،غربی(مانند فومن ) و شرقی (مانند لاهیجان) به سوی رشت حرکت می کرد، از منطقه مرتفع تر به ناحیه ای در سطح پایین تر عازم می شد.به تدریج بازاراز آخر نام رشت بازار حذف شد و واژه رشت باقی ماند.بازار اصلی رشت مهمترین کانون فعالیتهای تجاری استان محسوب می شود که در بافت قدیمی شهر قرار دارد. این بازار روزانه پذیرای بسیاری از ساکنین شهرها و روستاهای مجاور رشت است.ازدحام جمعیت و افزایش داد و ستد در بازار رشت، سبب شکل گیری بازارچه های متعدد مانند بازارچه تختی، میرزاکوچک، فلسطین، سعدی، زرجوب و .... شده است.
این بازار در بافت قدیمی و مرکزی شهر قرار دارد و کانون کلیه فعالیتهای بازرگانی استان گیلان محسوب می شود . روزانه هزاران نفر از ساکنین شهرها و روستاهای مجاور رشت، برای داد و ستد در این بازار حضور می یابند.بازار رشت برای گردشگران نیز همواره جذاب و دیدنی بوده است.

بقعه متبرکه خواهر امام

رشت-خواهر امام - خواهر امام
از معروفترین بقاع متبرکه گیلان به شمار می رود که در محله ای به همین نام در رشت قرار دارد. نام اصلی او فاطمه اخری است وی دخت چهارم امام موسی کاظم (ع) و خواهر امام رضا (ع) بوده است.او در سال ۹۷۱ هجری قمری چشم به جهان گشود و ۴ ساله بود که پدر بزرگوارش به شهادت رسید. امام زاده فاطمه اخری پس از شهادت پدر بزرگوارش بر اثر ظلم و جورحکومت عباسی به دیلمان سفر کرد و در سن ۲۴ سالگی به علت بیماری درگذشت. آرامگاه او هم اکنون زیارتگاه دوستداران اهل بیت (ع) است

روستاهای خمام

رشت - شیجان، چاپارخانه، گورابجیر صحرا، جیرده، خواچگین، چوکام. از روستاهای اطراف خمام می‌توان زیرده و فشتکه و مرزدشت را نیز نام برد.

خمام رود

رشت - خمام رود: ۲۱٪ ارضی ژ-۴ (به وسعت ۵۳۶۷ هکتار یعنی حدود ۱٫۵٪ کل اراضی سمت چپ سفیدرود است. از جنوب به کانال سمت چپ سد سنگر، از مشرق به رود خانه افسانه ای گیشه دمرده خشکبیجار، از شمال به شهرستان خشکبیجار و تالاب طالب آباد و از مغرب به جاده رشت- تهران و سیاهرود (رشت) و کریم نوبین جوب محدود می‌باشد.) را خمام رود آبیاری می‌نماید. خمام رود که در تمام مسیر خود بستر نسبتاً عریضی دارد از محل انشعاب شیر جوب در قطعه مشترک سمت چپ سد سنگر پس از عبور از سرریزی به شکل w با نام خمام رود تا محل خمام بین رشت و انزلی جریان دارد. در خمام بعد از انشعاب گورابجیر با نام شیجان به تالاب شیجان که یکی از تالابهای کوچک تالاب انزلی است وارد می‌شود. انشعابهای کریم نوبین جوب و داوچه رود و میرزا رحمانی رود و گوراب سر و گورابجیر از سمت راست آن جدا می‌شود.

معرفی بخش خمام

رشت - براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت خمام ۱۷،۱۰۶ نفر بوده‌است.[۱] علت نام گذاری خمام از قدیم دلایل متعددی به این منظور صورت گرفته که عبارتند از: ۱- بعضی‌ها معتقد بودند که در قدیم در این منطقه در هر خانه‌ای برای نگهداری آب شرب مورد استفاده آن را داخل خم‌هایی نگه می‌داشتند به طوری که در اکثر خانه‌ها این خم‌ها وجود داشتند.به دلیل وجود این خم‌ها این منطقه به خمآب و به مرور زمان به خمام تغییر نام پیدا کرد.

۲-این منطقه در قدیم به شهر خوبان معروف بود ودر حال حاضر پسوند اغلب مردم این منطقه خوبانی است. ولی به مرور زمان خوبان به خمام تغییر نام داد.

۳- بعضی بر این اعتقاد هستند که خمام در ابتدا «خو مام» بوده‌است که در زبان گیلکی به معنی سرزمین من می‌باشد.

با جدا شدن خمام از شهر خشکبیجار ،این منطقه به بخش ارتقا یافت. و به دلیل عدم شرایط جمعیتی دهستان کته سر خشکبیجار به خمام الحاق شد . هم اکنون خمام در رده ی بخش های شهرستان رشت می باشد
چیزی یافت نشد
اطلاعات دیگر از رشت
اطلاعات عمومی استان گیلان
اطلاعات عمومی سایر نقاط ایران

آخرین ویرایش مختصات توسط: mersad