سیمرغ

زندگینامه خلبانان
افتخارات خلبانان نهاجا
زندگینامه خلبانان هوانیروز
افسانه تامکتهای ایرانی
تکخال های ایرانی
افسانه عظمت پرواز
خلبانان شهید
خاطرات خلبانهای ایرانی
سودای پرواز
جنگنده های ایران
عقابان خونین بال ایران.....

فقط کامنت    

چت کردن با نرگس23
نرگس23 از البرز دیروز


چت اورداپ


سرلشکر شهید علی اقبالی
عضو چت اورداپ
چت کردن با نرگس23
نرگس23 از البرز دیروز
سرلشکر خلبان علی اقبالی...
علی اقبالی دوگاهه زادهٔ ۷ شهریورماه ١٣٢۶ اهلرودبار جوان‌ترین استاد خلبان و سرلشکر نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.سرگرد اقبالی در ۱ آبان ۱۳۵۹ در یک مأموریت برون‌مرزی به عنوان سرگروه با هدف بمباران یکی از سایت‌های رادار شهرموصل اعزام شد. دو فروند هواپیمای اف-۵ پس از رسیدن به منطقه و عدم مشاهده هدف نخست برای بمباران پادگان العقره در حوالی پایگاه هوایی کرکوک به عنوان هدف دوم، تغییر مسیر دادند. پس از بمباران این پادگان، در راه بازگشت هواپیمای وی مورد اصابت موشک قرار گرفت و در ۳۰ کیلومتری شرق موصل پس از اجکت، سقوط کرد.پس از سقوط هواپیمای وی و دستگیری استاد خلبان ۳۱ ساله در عراق، به دستور مؤکد صدام حسین مبنی بر برخورد شدید با خلبانان و فرماندهانی که لیستشان در فهرست سیاه ارتش عراق بود به دلیل ضربات مرگباری که این خلبان به نیروهای عراقی وارد آورده بود توسط یگانهای بعثی در محل استقرار نیروها، با طناب به دو جیپ بسته شده و بدنش را به دو نیم کرده آنگاه نیمی را در گورستان محافظیه شهر نینوا و نیمه دیگر آن را در قبرستان زبیر شهر موصل به خاک سپردند. پس از ۲۲ سال و با پیگیری کمیته جستجوی اسرا و مفقودین و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، در پنجم مرداد سال ۸۱ بازمانده پیکر سید علی اقبالی دوگاهه به ایران بازگشت و در قطعه شهدای جنگ ایران و عراق بهشت زهرا به خاک سپرده شد.پس از۲۲سال و با پیگیری کمیته جستجوی اسرا و صلیب سرخ درسال۸۱بازمانده پیکراین شهید بزرگوار ب ایران بازگشت...
آوای بهار دیروز

sattar دیروز

نرگس23 دیروز

خ خلاصه کردم ک جابشه...واقعا شهادتشون خ غریبانه بود...چ حیوونای پست و کثیفی بودن این بعثی ها..بویی از انسانیت نبرده بودن...ضمنا ایشون استاد شهید بابایی هم بودن

عضو چت اورداپ
چت کردن با sattar
sattar از فارس ١٨ تير ٩٧
سید علی اقبالی دوگاهه..


چت اورداپاو اهل رودبار استان گیلان بود. وی در ۲۵ سالگی استاد خلبان جنگنده f-۵ و در ۲۷ سالگی با درجه سرگردی جزو افسران ارشد نیروی هوایی ارتش ایران شد. سرلشگر خلبان «عباس بابایی» و سرلشگر خلبان «مصطفی اردستانی» از شاگردان تحت آموزش ایشان بودند.

آموزش در آمریکا: وی تکمیل دوره خلبانی را به مدت ۲۲۰ ساعت در سال ۱۳۴۷ در پایگاه هوایی ویلیامز شهر فنیکس ایالت آریزونای امریکا را به پایان رساند و کسب رتبه نخست در بین بیش از ۴۰۰ دانشجوی خلبانی از کشور‌های مختلف به عنوان خلبان نمونه این پایگاه را از آن خود نمود.

امتیازات خلبانی که او در پایگاه ویلیامز آمریکا بدست آورد شامل رکورد‌هایی بود که تا آن زمان هرگز در آن پایگاه هوایی ثبت نشده بود. بطوری که تمامی اساتید پرواز هواپیما‌های جنگی آمریکا را شگفت زده نمود؛ و به او لقب سلطان پرواز را داده بودند.

شهادتش در روز عید قربان مصادف با اول آبان ماه ۱۳۵۹ رقم خورد. پس از بمباران موفق پادگان العقره در شمال عراق و همچنین در منطقه هوایی موصل هواپیمایش مورد اصابت قرار گرفت و در حالی که به نزدیکی مرز ایران رسیده بود هواپیمایش سقوط کرد و در خاک عراق مجبور به خروج اضطراری شد.


چت اورداپکجایید ای شهیدان خدایی.....
لیلیوم دیروز

گل تقدیمتون

نرگس23 دیروز

عه نمیدونستم گذاشتی وگرنه نمیذاشتم ببخشید....چون از شهید اقبالی و بابایی دوس دارم خاستم بذارم

sattar دیروز

الناز33 ١٩ تير ٩٧

روحشون شاد

yeganam ١٩ تير ٩٧

آوای بهار ١٨ تير ٩٧

حس خوبی بهش دارم...فک کن 27سالگی استاد بوده...آدم میخونه کیف میکنه

عضو چت اورداپ
چت کردن با sattar
sattar از فارس ٢٢ تير ٩٧
شهید سرفراز
عباس دوران...

قسمت دوم...


وی سرانجام در سحر گاه روز ۳۰ تیر ماه سال ۱۳۶۱ که لیدری دسته پرواز را به عهده داشت، به قصد ضربه زدن به شبکه دفاعی و امنیتی نفوذ ناپذیر مورد ادعای صدام، با پنج نفر از زبده‌ترین خلبان نیروی هوایی در حالی که هنوز ستیغ آفتاب ندمیده بود، با اراده‌ای پولادین به پالایشگاه الدوره یورش بردند و چندین تن بمب هواپیماهای خود بر قلب دشمن حاکمان جنگ افروز عراق ریختند و پس از نمایش قدرت و شکستن دیوار صوتی در آسمان بغداد، هنگام بازگشت، هواپیمای لیدر مورد اصابت موشک دشمن واقع شد و شهید دوران اگر چه اجازه ترک هواپیما را به همرزم خلبانش؛ ستوان‌یکم منصور کاظمیان در عقب کابین داد، اما خود به رغم اینکه می‌توانست با استفاده از چتر نجات سالم فرود آید، صاعقه‌وار خود و هواپیمایش را بر متجاوزان کوبید و بدین ترتیب مانع از برگزاری اجلاس سران غیرمتعهدها به ریاست صدام در بغداد شد.

پس از سالها انتظار در تیرماه ۱۳۸۱ بقایای پیکر شهید دوران توسط کمیته جستجوی مفقودین به میهن منتقل شد و در پنجم مرداد ۱۳۸۱ طی مراسمی رسمی با حضور مسئولان کشوری و لشکری، خانواده شهید و بستگان در میدان صبحگاه ستاد نیروی هوایی، بر دوش همرزمان خلبانش تشییع شد.

پیکر مطهر آن شهید تیز پرواز سپس برای خاک سپاری با یک فروند هواپیمای سی ۱۳۰ به زادگاهش شیراز منتقل شد. شهید خلبان عباس دوران به هنگام شهادت ۳۲ سال داشت و امیررضا تنها یادگار اوست.

یکی از تنها خلبانانی بود که صدام او را به نام می‌شناخت و آرزو داشت او را در اسارت ببیند اما داغ این آرزو به دلش ماند.


از پیکر وی، بیست سال بعد در سال ۱۳۸۱ تکه‌ای از استخوان پا به ایران بازگشت که در ۱۰ مرداد ۱۳۸۱ خانواده وی آن را طی مراسمی رسمی با حضور مسئولان کشوری و لشکری، خانواده و بستگان در شیراز به خاک سپردند.


هواپیمای مسافربری زیباست...سفیدی بدنه اش به آدم آرامش می دهد. بعد که سوار می شوی یک صدا از پشت بلندگو برایت سفر خوشی آرزو می کند.

ولی هواپیمای عباس زمخت بود! ابهت زیادی داشت، اما آرامش نمی داد. پرسیدم: «نمی ترسی عباس؟»

خندید و گفت: «مگر می شود آدم از چیزی که عاشقانه دوستش دارد بترسد؟»

حسودی کردم. به آن هواپیمای زمخت حسودی کردم ! یادم افتاد پدرم همیشه به عباس می گفت : “بیا از این شغل پر خطر دست بردار، برو بازار حجره بگیر و بچسب به کار” م
yeganam ٢٣ تير ٩٧

آوای بهار ٢٢ تير ٩٧

sattar ٢٢ تير ٩٧

ادامه متن...(و عباس همیشه میگفت..من مرد آسمانم...بر روی زمین کاری نمیتوانم انجام دهم...).....

عضو چت اورداپ
چت کردن با sattar
sattar از فارس ٢٢ تير ٩٧


چت اورداپچت اورداپ


آوای بهار ٢٢ تير ٩٧

عضو چت اورداپ
ایجاد کننده
  • sattar
  • آقا متأهل فارس
  • مشغول به کار علوم ریاضی و فنی مکانیک

مصریان باستان بیش از 3000 سال قبل ، از نمادهای خاصی به نام نگاره برای نوشتن اعداد استفاده می کردند . بعدها رومی ها دستگاهی از ارقام را به وجود آوردند که در آن از حروف الفبا به جای نمادهای ویژه استفاده می د . اما امروزه ما از اعدادی مبتنی بر دستگاه هندی عربی شامل ترکیبی از ده نماد عددی استفاده می کنیم .

ضرب المثل

تا چشم بر هم زنی (در مدت زمان خیلی کوتاه،فوری و زود)

مسابقه
برای شرکت در مسابقه، شماره شما باید در سیستم ثبت شود

سوال شماره 13518 تأیید کننده: poorya01110
اولین کسی که نقشه ایران را رسم کرد بود؟
(1) شمسی زاده
(2) بغایری
(3) سلیمان خان
(4) بحرینی
پاسخ صحیح را به صورت
شماره سوال:پاسخ صحیح
به شماره 5000 2853 080 909 پیامک کنید.
مثال: از چپ به راست بخوانید 13518:1
هر روز یک نفر از کسانی که پاسخ صحیح داده باشند به قید قرعه، عضو ویژه اورداپ خواهند شد.
در صورت ویژه بودن امتیاز آن به شما اضافه خواهد شد.

صفحات ایجاد شده توسط اعضا