ایا سرطان رحم کشنده هست ؟

به گزارش شفا آنلاین،اين مطالعه که در نشريه Journal of Obstetrics and Gynecology به چاپ رسيده، براي زنان مبتلا به سرطان رحم با ريسک فاکتورهاي کشنده‌اي چون سن بالا و يا تشخيص ديرهنگام، زمان بقاي طولاني‌تري پيش‌بيني مي‌کند.

دکتر کرس، از دانشگاه کاليفرنيا، در اين‌باره مي‌گويد: «اين باور که تقريبا تمام زنان مبتلا به اين بيماري جان خود را از دست خواهند داد، به هيچ وجه درست نيست. اين اطلاعات به‌خصوص براي پزشکاني که اين بيماري را در زنان تشخيص داده‌اند و يا متخصصان زنان و ماماهايي که مراقبت از بيماران

فقط کامنت    

چت کردن با محمدرضاا
محمدرضاا از یزد ١٧ دي ٩۶
در سال جاري نزديک به 21290 زن در آمريکا با سرطان رحم تشخيص داده خواهند شد و از اين ميان بيش از 14000 نفر از آنان جان خود را بر سر اين بيماري از دست خواهند داد. اين بيماري در ميان زنان مسن شايع‌تر است، به طوري‌که بيش از نيمي از موارد تشخيص داده شده، زنان بالاتر از 63 سال هستند.

بر اساس نتايج به دست آمده از National Cancer Institute، ميزان بقاي 5 ساله براي زنان مبتلا به سرطان رحم 6/45 درصد است. در حالي‌که برخي مطالعات زمان بقاي بيشتري را براي بيماران با سرطان رحم پيش‌بيني مي‌کنند. با اين حال، احتمال بقا بعد از گذشت 5 سال از زمان تشخيص بيماري ضعيف خواهد بود.

در اين مطالعه، تيم تحقيق ميزان بقاي 10 ساله را در زنان مبتلا به سرطان رحم محاسبه و داده‌هاي حاصل از گزارشات ثبت شده را در انجمن سرطان کاليفرنيا تحليل کردند. در اين گزارش‌ها، 11541 زن مبتلا به سرطان اپي‌تليال رحم بين سال‌هاي 1994 تا 2011 تشخيص داده شده‌اند. اين فرم از سرطان رحم شايع‌ترين نوع آن است، به طوري‌که از هر 10 مورد، 9 مورد به اين نوع از سرطان رحم مبتلا هستند.

محققان مشاهده کردند از ميان اين زنان، 3582 نفر (31 درصد) بيش از 10 سال از زمان تشخيص سرطان زنده مي‌مانند. پيش‌بيني مي‌شد از ميان اين نجات‌يافتگان، 954 نفر به علت سن بالاي تشخيص، داشتن تومور بدخيم و يا تشخيص در مراحل آخر بيماري جان خود را از دست بدهند.

محقق ارشد اين مطالعه مي‌گويد: «از آنجا که اين بيماري معمولا کشنده محسوب مي‌شود، ما از اين ميزان بقا کمي شگفت‌زده شده‌ايم.»

هرچند اين مطالعه به سختي مي‌تواند دليل اصلي اين ميزان بقا را در زنان مبتلا توضيح دهد، دکتر لزرويتس، از تيم محققان، مي‌گويد: «اين موضوع مي‌تواند به موتاسيون در ژن BRCA1 و BRCA2 مربوط باشد. زناني که داراي موتاسيون در اين ژن‌ها باشند، در مقايسه با باقي بيماران پاسخ موثرتري به شيمي‌درماني خواهند داد. همچنين، تفاوت‌هاي بيولوژيکي در ميان مبتلايان به سرطان پيشرفته رحم، مي‌تواند بر نتيجه درمان در هر فرد تاثيرگذار باشد. ممکن است برخي بيماران درمان موثرتري دريافت کنند که اين موضوع احتمال بقا را افزايش مي‌دهد.»
محمدرضاا ١٧ دي ٩۶

نقطه قوت مطالعه ما دسترسي به گزارشهاي مربوط به جمعيت مبتلايان به اين بيماري در 10 سال گذشته است. گرچه مکانيسم و علت اين ميزان بقاي طولاني بايد در مطالعات آينده مشخص شود. مطالعات آينده ميتواند دادههاي ثبت شده را با دقت بيشتري در جزئيات درمان و اطلاعات ژنتيکي به دست آمده از آناليز تومور رحمي بررسي کند و ارتباط اين فاکتورها را با ميزان بقا بيابد.»

مدیر چت
ایجاد کننده

مردمان اولیه از آسمان به عنوان قطب نما ، ساعت و تقویم استفاده می کردند . طلوع و غروب خورشید نماینگر شرق و غرب بودن و صورتهای کره ماه ، یک ماه را معین می نمود و ماه به همراه حرکت یالانه خورشید در آسمان ، تقویم را پدید آوردند. با شروع تبادلات تجارب میان فرهنگها ، موقعیت ستارگان برای راهنمایی دریانوردان به کار گرفته شد.

ضرب المثل

تا چشم بر هم زنی (در مدت زمان خیلی کوتاه،فوری و زود)

مسابقه
برای شرکت در مسابقه، شماره شما باید در سیستم ثبت شود

سوال شماره 33683 تأیید کننده: hobab2
فتوگرامتری علمی است که برای تهیه نقشه های .......... به کار می رود.
(1) دریایی
(2) هوایی
(3) ژئودزی
(4) زمستانی
پاسخ صحیح را به صورت
شماره سوال:پاسخ صحیح
به شماره 5000 2853 080 909 پیامک کنید.
مثال: از چپ به راست بخوانید 33683:2
هر روز یک نفر از کسانی که پاسخ صحیح داده باشند به قید قرعه، عضو ویژه اورداپ خواهند شد.
در صورت ویژه بودن امتیاز آن به شما اضافه خواهد شد.

صفحات ایجاد شده توسط اعضا