نماز

نماز

فقط کامنت    

چت کردن با محمدرضاا
محمدرضاا از یزد ١٧ دي ٩۶
معنا و مفهوم نماز

نـمـاز در لـغت به معناى پرستش, نياز, سجود, بندگى و اطاعت, خم شـدن بـراى اظـهـار بـندگى و اطاعت و يکى از فرايض دين و عبادت مـخصوصى است که مسلمانان پنج بار در شبانه روز به جا مى آورند.
نـماز يعنى خدمت و بندگى, فرمان بردارى, سر فرود آوردن و تعظيم کردن به نشانه احترام.
نماز, داروى نسيان و وسيله ذکر خداوند است. نـمـاز, رابـطه معنوى مخلوق با خالق است. نماز يعنى دل کندن از مـاديـات و پـرواز دادن روح; يـعـنى پا را فراتر از ديدنى ها و شنيدنى ها نهادن.

نماز در قرآن و حديث
فـلـسـفـه, فايده و آثار, شرايط و آداب و اوصاف نماز در آيات و روايـات بـسـيارى آمده که پرداختن به همه آن ها در اين جا ممکن نـيـسـت, لـکـن بـه طور مختصر قطره اى از درياى معارف اسلامى را درباره نماز بازگو مى کنيم.
نماز, بزرگ ترين عبادت و مهم ترين سفارش انبيا است. لقمان حکيم پـسـرش را بـه نـمـاز تـوصـيه مى کند.۱ حضرت عيسى(ع) در گهواره فـرمـود: خـدايـم مـرا بـه نـماز و زکات سفارش کرده است.۲ حضرت ابـراهـيـم(ع) هـمـسر و کودک خويش را در بيابان هاى داغ مکه آن هـنـگـام که هيچ آب و گياهى نداشت, براى به پا داشتن نماز مسکن داد.۳ پـيـشـوايـان مـعـصوم ـ عليهم السلام ـ هنگام نماز رنگ مى باختند.
گـرچـه بـعـضـى نـمـاز را به خاطر بهشت يا ترس از عذاب جهنم مى خـوانند, اما حضرت على(ع) نه براى تجارت و ترس از آتش, بلکه به خاطر شايستگى خدا براى عبادت نماز مى خواند.۴
نـمـاز, اهرم استعانت در غم ها و مشکلات است. خداوند مى فرمايد:
از صبر و نماز در مشکلات کمک بگيريد و بر آن ها پيروز شويد. نـمـاز بـه مـنزله پرچم و نشانه مکتب اسلام است. پيامبر اکرم مى فرمايد: (علم الاسلام الصلوه).
نـماز به منزله سر نسبت به تن است. پيامبر(ص) مى فرمايد: (موضع الصلوه من الدين کموضع الراس من الجسد).۵
نـمـاز بـراى اولـياى خدا شيرين و براى غير آنان دشوار و سنگين است. قرآن مى فرمايد: (وانها لکبيره الا على الخاشعين).۶
در اهـمـيـت نـمـاز همين بس که حضرت على(ع) در جنگ صفين و امام حـسين(ع) در ظهر عاشورا دست از جنگ کشيدند و به نماز ايستادند. و آن گـاه کـه بـه عـلى(ع) ايراد گرفتند که چه هنگام نماز است؟
ايـشـان فرمود: ما براى همين مى جنگيم تا مردم اهل نماز باشند.
در زيـارت نـامـه وارث مـى خـوانيم: (اشهد انک قد اقمت الصلوه; شهادت مى دهم که تو نماز را
محمدرضاا ١٧ دي ٩۶

آثار و عواقب ترک نماز تـرک نماز در دنيا و آخرت عواقب تلخى دارد. در قيامت, اهل بهشت از دوزخـيـان مى پرسند: چه چيزى شما را روانه جهنم کرد؟ يکى از پـاسـخ هايشان اين است که ما پاى بند به نماز نبوديم.۹ در جايى ديگر به نمازگزارانى که در نمازشان سهل انگاراند; يعنى گاهى مى خوانند و گاهى نمى خوانند, مى گويد: واى بر آنان.۱۰ رسـول خدا(ص) فرموده است: (من ترک ا

عضو ارشد
ایجاد کننده

، این انبساط باعث شل شدن موها می شود . غده های مولد عرق گرما را از بدن دور می کنند ، رگ ها ی خونی نیز گرما را به سمت پوست بدن آورده و آن را رفع می کنند . اما وقتی هوا سرد است این ماهیچه ها منقبض شده و باعث انقباض یا راست ایستادن موها می شود ، غده های مولد عق بسته می شوند تا گرما را حفظ کنند ، رگ های خونی هم کوچک می شوند تا از هدر رفتن گرما جلوگیری کنند.

ضرب المثل

اجاقش کور است (کنایه از بی فرزندی و عقیم بودن )

مسابقه
برای شرکت در مسابقه، شماره شما باید در سیستم ثبت شود

سوال شماره 14970 تأیید کننده: arash99
این سخن از کیست؟هرکس از شما در راه خدا کشته شوددر حالی که پایداری کرده وبه دشمن پشت نکرده باشد او در بهشت است.
(1) امام صادق(ع)
(2) امام علی(ع)
(3) امام رضا(ع)
(4) حضرت محمد (ص)
پاسخ صحیح را به صورت
شماره سوال:پاسخ صحیح
به شماره 5000 2853 080 909 پیامک کنید.
مثال: از چپ به راست بخوانید 14970:2
هر روز یک نفر از کسانی که پاسخ صحیح داده باشند به قید قرعه، عضو ویژه اورداپ خواهند شد.
در صورت ویژه بودن امتیاز آن به شما اضافه خواهد شد.

صفحات ایجاد شده توسط اعضا
یاد آوری
motahl 30
نماز
محمدرضاا