کردسـتان.صفـا سیتی

کردســــــتان ایران

فقط کامنت    

چت کردن با Reza Rezaei
Reza Rezaei از کردستان ١٣ آبان ٩۶
در تاريخ سوم مهر هزار و سیصد و نود و شش (ه.ش) در کردستان عراق همه پرسي برای استقلال کردستان عراق در اقلیم کردستان عراق به رهبری بارزانی برگزار شد. این همه پرسی از سوی کشورهای همسایه عراق(ایران ، ترکیه،سوريه) و نیز دولت مرکزی عراق مردود و غیر قابل تحمل توصیف شد .همه‌پرسی استقلال کردستان عراق با امنیت کامل برگزار شد. اما با توجه به این نکته که کردستان عراق به دلیل نداشتن زیر ساخت کافی صنعتی و خدماتی در این اقلیم در صورت استقلال شرایط سختی را پیش رو خواهد داشت این وضع با تحریم و تهدید همسایگان و دولت مرکزی عراق امکان دارد برای اقلیم کردستان سخت تر نیز بشود. از نظر دین و مذهب، کُردها در اکثریت مسلمان سنی واقلیت شیعه هستند. سایر کُردها نیز در کشورهای اروپایی مسیحی و یهودی اند.
عضو چت اورداپ
چت کردن با Reza Rezaei
Reza Rezaei از کردستان ١٣ آبان ٩۶
کردستان به منطقه‌ای تعریف‌شده به صورت تقریبی از نظر جغرافیایی و فرهنگی اطلاق می‌شود که اکثریت ساکنین آن کردها هستند[۳] و فرهنگ، زبان و ملیت کردی در آن به صورت تاریخی بنا شده است.[۴] کردستان منطقه‌ای را از شمال غربی زاگرس تا شرق توروس را دربردارد.[۵] هم‌زمان با روی کار آمدن ترکمن‌های سلجوقی (۵۱۲ ق) و پادشاهی سلطان سنجر برای اولین بار ایالتی به نام کردستان در محدوده ایالت جبال (کوهستان) به مرکزیت شهر کرمانشاه تأسیس گردید و نام کردستان برای نخستین بار استفاده شد.[۶][۷][۸][۹][۱۰] این نام در منابع تاریخی از سال ۱۱۵۱ میلادی برای محدوده‌ای در غرب خاورمیانه آن زمان کاربرد داشته‌است.
کردها از نسل مادها هستند و بعد از فروپاشی امپراتوری ماد همواره علیه امپراتوری های غیر کرد حاکم بر کردستان قیام کردند. تمام سرزمین کردنشین تا سال ۱۵۱۴ میلادی یکی از ایالات ایران بود. کردها در سراسر ایران[۱۱][۱۲][۱۳] و نیز در بخش‌های دیگری از خاورمیانه و آسیای مرکزی زندگی می‌کنند. کردها دارای تاریخ مشترک با دیگر ایرانیان هستند و به گویش‌ها و لهجه‌های زبان کردی سخن می‌گویند.تاریخ مشترک کردها با ترک‌ها پس از جنگ چالدران و پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی با ترک‌ها و عرب‌ها و ایرانیان ادامه یافت. بخش عمده سرزمین کردستان بر اثر حمله امپراتوری عثمانی به دولت صفوی در جنگ چالدران در سال ۱۵۱۴ میلادی از تحت تصرف دولت صفوی ایران جدا گردید، و امروزه به نام کردستان ترکیه، کردستان عراق و کردستان سوریه ضمیمه خاک کشورهای ترکیه، عراق و سوریه گردیده‌اند. پس از جنگ چالدران نیز مناطق جدا شده بارها بین ایران و عثمانی دست به دست شده‌اند و هردو طرف قیام های کردها برای خودمختاری را سرکوب کردند.
امپراتوری عثمانی سالها بر بخش جدا شده سرزمین کردستان از دولت صفوی، فرمان‌راند تا اینکه با پایان جنگ جهانی اول و نابودی امپراتوری عثمانی متصرفات آن: سرزمین کردستان، سرزمین‌های عربی، آسیای کوچک و بالکان به دست پیروزمندان جنگ جهانی اول، انگلستان و فرانسه تقسیم گردیدند.امروز کردستان را اغلب با عنوان جمع مناطقی با اکثریت قومی کرد توصیف می‌کنند. جمعیت امروزی کُردها حدود ۴۷ میلیون نفر در جهان تخمین زده می‌شود.[۱۴][۱۵] این منطقه حدوداً ۱۹۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. در تاريخ سوم مهر هزار و سیصد و نود و شش (ه.ش) در کردستان عراق همه پرسي ب
عضو چت اورداپ
ایجاد کننده

آخرین کلمات آلبرت انیشتین را هیچ کس نفهمید زیرا پرستاری که در کنارش بود آلمانی نمی دانست .

ضرب المثل

آب از دریا می بخشد ( برای یک چیز بی ارزش بر سر آدم منت نهادن )

مسابقه
برای شرکت در مسابقه، شماره شما باید در سیستم ثبت شود

سوال شماره 33988 تأیید کننده: tak_net
حرف راست را باید از ......... شنید
(1) زن
(2) بچه
(3) مرد
(4) پیر مرد
پاسخ صحیح را به صورت
شماره سوال:پاسخ صحیح
به شماره 5000 2853 080 909 پیامک کنید.
مثال: از چپ به راست بخوانید 33988:2
هر روز یک نفر از کسانی که پاسخ صحیح داده باشند به قید قرعه، عضو ویژه اورداپ خواهند شد.
در صورت ویژه بودن امتیاز آن به شما اضافه خواهد شد.

صفحات ایجاد شده توسط اعضا