روزه تاثیر منفی در فعالیت ورزشی ندارد

عضو فدراسیون پزشکی جمهوری اسلامی ایران گفت: روزه در صورت توجه به مسایل تغذیه‌ای تاثیر منفی در فعالیت‌های ورزشی حرفه‌ای و مبتدی افراد نمی‌گذارد

. دکتر "فریال فانیان"روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: بهترین زمانبرای ورزش بعد از سحر و افطار است چون بدن نیازهای تغذیه‌ای خود را رفع کرده ومی‌تواند آماده فعالیت‌های حرفه‌ای و عادی باشد. وی به ورزشکارانی که در طول روز باید ورزش و تمرین کنند، توصیه کرد: هنگام سحر وافطار از غذاهای انرژی زا سبک و مقوی مانند شیر، خرما، عسل، سبزی، چای و آبمیوه‌هایی چون پرتغال، لیمو و هویج بیش از گذشته استفاده کنند. وی با اشاره به ‌اینکه کاهش قند خون در شرایط روزه‌داری به ویژه در نیمه دوم روز،بروز می‌کند، افزود: رعایت موارد فوق از سوی ورزشکاران حرفه‌ای و عادی ضروری است. وی بااشاره به‌اینکه کم‌آبی، کاهش حجم‌خون و مایعات از جمله اثرات روزه‌داری بربدن ورزشکار و یا دیگر افراد است، گفت: برای جلوگیری از مشکلات کم‌آبی، بی‌حالی وسستی بدن، اختلال در تنظیم درجه حرارت بدن، جلوگیری از غلیظ شدن خون و کاهش اکسیژنرسانی مغز و عضلات در فاصله افطار تا سحر، آب و مایعات مصرف شود. عضو فدراسیون پزشکی جمهوری اسلامی افزود: در صورتی که فرد روزه‌دار قصد فعالیتورزشی دارد، برای جلوگیری از کاهش فشار خون، سرگیجه، سردرد و تهوع که درشرایطبی‌غذایی پس از تمرین حادث می‌شود، باید یکی دوساعت قبل از افطار فعالیت با شدت سبکو متوسط انجام دهد. وی گفت: فعالیت بعد از افطاری می‌تواند از شدت، قدرت، سرعت و مدت بیشتریبرخوردار باشد، بنابراین ورزشکار باید بعد از افطار ودر حین فعالیت از آب و پس ازفعالیت از نوشیدنی‌هایی مثل شربت و آب میوه و پس از تمرین از غذای مختصر پروتئینی وکربوهیدراتی استفاده کند.

فقط کامنت    

ایجاد کننده

از شاخه های بالایی انجیر معابد که از درختان منطقه گرمسیری است ریشه هاییرشد می کند که طی زمان لازم هر کدام از ریشه ها تبدیل به یک تنه می شود . یکدرخت انجیر مععابد در هند شمالی بیش از 1700 تنه دارد و از نظر وسعت منطقه تحت پوشش در جهان مقام اول را دارد.

ضرب المثل

روباه به سوراخ نمی رفت ،جاره به دمش می بست ( فردی که توان انجام کارهای آسان را ندارد،ولی ادعای انجام کارهای سخت و بزرگ را داشته باشد)

مسابقه
برای شرکت در مسابقه، شماره شما باید در سیستم ثبت شود

سوال شماره 16415 تأیید کننده: آیلارناناز
المپیک 2012 در کجا برگزار شد؟
(1) واشینگتون
(2) لندن
(3) مسکو
(4) ونیز
پاسخ صحیح را به صورت
شماره سوال:پاسخ صحیح
به شماره 5000 2853 080 909 پیامک کنید.
مثال: از چپ به راست بخوانید 16415:2
هر روز یک نفر از کسانی که پاسخ صحیح داده باشند به قید قرعه، عضو ویژه اورداپ خواهند شد.
در صورت ویژه بودن امتیاز آن به شما اضافه خواهد شد.

صفحات ایجاد شده توسط اعضا